Masz w domu paproć? Podlej ją herbatą, a nie pożałujesz! Efekt cię zachwyci

Paprocie to od lat jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie ma zbyt wielkich wymagań, a jej pielęgnacja nie jest trudna. By pięknie i bujnie rosła, warto ją co jakiś czas podlewać herbatą. Jak jeszcze można wykorzystać ten napój?

Domowe sposoby na pielęgnację roślin doniczkowych potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Z tego powodu coraz częściej po nie sięgamy. Jednym z nich jest herbata. Świetnie sprawdzi się jako nawóz do paproci i innych kwiatów.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Masz w domu paproć? Podlej ją herbatą, a nie pożałujesz!

Zasychające końcówki czy opadnięte liście i łodygi to częsty problem i znak, że paprotka potrzebuje zmiany pielęgnacji. Czasem wystarczy zmiana podlewania, zraszanie czy przeniesienie doniczki w inne miejsce. Pamiętaj, że paproć nie potrzebuje ciągłego nasłonecznienia. Wymaga jednak lekko kwaśnego i próchniczego podłoża oraz stale wilgotnej ziemi. Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje też odpowiednich nawozów. By odżywić paproć i dostarczyć jej potrzebne składniki odżywcze, możesz sięgnąć po domowe nawozy i podlewać ją herbatą.

Raz w miesiącu podlej paprotkę mocnym naparem z czarnej herbaty. Pamiętaj, by nie słodzić jej i wcześniej przestudzić. Do zaparzenia herbaty wykorzystaj przefiltrowaną wodę. Dzięki temu roślina znacznie poprawi swoją kondycję, zacznie wypuszczać nowe liście. Będzie też bardziej zielona i bujna. Wysuszone fusy po herbacie możesz wysypać na wierzch ziemi. Nie przesadź z ich ilością, bo mogą zacząć pleśnieć! Jeśli dodasz herbatę do podłoża, nie podlewaj już rośliny naparem.

Jak wykorzystać herbatę w uprawie roślin? Sprawdzi się nie tylko w ogrodzie

Herbata sprawdzi się nie tylko jako nawóz do podlewania paproci czy innych roślin doniczkowych. Fusy lub wykorzystane już torebki z herbatą możesz również rozłożyć wokół krzewów róż, rododendronów czy pozostałych roślin ogrodowych, które preferują kwaśne podłoże.

Torebki z czarną herbatą możesz również ułożyć na dnie doniczki, najlepiej nad warstwą drenażową. Zatrzymają one wilgoć i odżywią roślinę.

Więcej o: