Kupujesz rośliny doniczkowe w markecie? Upewnij się, czy są zdrowe! Te szczegóły pomogą ci w wyborze

Kupowanie roślin doniczkowych w marketach może wiązać się z pewnym ryzykiem. Pracownicy sklepu rzadko kiedy zapewniają im właściwe warunki. Z tego powodu kwiaty mogą zwiędnąć zaledwie kilka dni po tym, jak przyniesiesz je do domu. Aby tego uniknąć, zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Kupowanie roślin w marketach jest przede wszystkim wygodne. Co więcej, kupowane kwiaty w takich miejscach są zwykle o wiele tańsze, niż te ze sklepów ogrodniczych. Zanim sięgniesz po jedną z pięknych, naturalnych ozdób domu, zwróć uwagę na kilka detali. Rośliny sprzedawane w supermarketach mogą zwiędnąć już po kilku dniach!

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Przed zakupem roślin z marketu, sprawdź, czy są zdrowe. Zwróć uwagę na te szczegóły

Kupowanie roślin z marketów może być dość ryzykowne. Na co zwrócić uwagę, przy ich wyborze? Przede wszystkim przyjrzyj się ich liściom. To właśnie na nich znajdziesz pierwsze objawy chorób, które mogą dotknąć kwiaty sprzedawane w sklepach. Nie bój się dotknąć listowia - tylko w ten sposób będziesz w stanie stwierdzić, czy są jędrne i sprężyste. Nie kupuj roślin, u których poczujesz, że są oklapnięte lub pomarszczone. Te cechy świadczą o niewłaściwej pielęgnacji kwiatów

Przebarwienia na liściach rośliny mogą świadczyć o chorobie. Przymknij oko na drobne zmiany koloru - te kwiaty można jeszcze odratować. Jeśli jednak zobaczysz liczne brązowe lub białe plamy, zrezygnuj z zakupu. Te oznaki świadczą o tym, że roślina zmaga się z chorobą grzybiczą.

Dlaczego rośliny z marketów częściej chorują? Wszystko przez niewłaściwą pielęgnację

Każdy, kto ma choćby minimalną wiedzę na temat hodowania roślin doniczkowych, wie o tym, że różne gatunki mają inne potrzeby i preferencje. Niestety, kwiaty sprzedawane w marketach bardzo często nie są właściwie zadbane. Sam transport z plantacji do sklepu może być dla nich mocno szkodliwy. Zwykle przewozi się je w ciemnych chłodniach. Te warunki nie sprzyjają zdrowemu rozwojowi i mogą przyczynić się do szybszego rozwoju różnych chorób. 

Co więcej, rośliny w marketach są zwykle ustawione jedna obok drugiej, pod ciągłym światłem lamp. Nie każdy kwiat będzie rósł w takich warunkach. Ponadto obsługa sklepu, często nie ma czasu na regularne podlewanie upraw. Z tego powodu w marketach można znaleźć wiele roślin, które są mocno przesuszone.

Więcej o: