Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim szyby i lustra. Efekt cię zachwyci

Ziemniak to warzywo, które świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni podczas przygotowywania obiadu. Można je również wykorzystać w pielęgnacji czy codziennych porządkach, np. do mycia okien. Sprawdź, a nie pożałujesz!

Polacy uwielbiają ziemniaki. To warzywo to prawdziwy król obiadów. Okazuje się, że świetnie sprawdza się również w pielęgnacji i… porządkach domowych. Z ziemniaka możesz przygotować maseczkę na twarz, z soku - wcierkę do włosów. Jego właściwości możesz też wykorzystać podczas sprzątania. Jak? Sprawdźmy!

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim okna i lustra. Będą lśniły!

Osad i plamy po deszczu, odciski palców, zacieki i kurz sprawiają, że widok z okna staje się nieciekawy. Do mycia szyb często wykorzystujemy dostępne w sklepach środki. Niepotrzebnie! Równie skuteczne okazują się domowe sposoby. Jeden z nich zaleca umycie okien ziemniakiem. Wystarczy, że połówką lub plastrem tego warzywa przetrzesz szyby, by pokryć je sokiem. Następnie miękką ściereczką wytrzyj i wypoleruj, aż okna będą lśniące. Dzięki temu trikowi pozbędziesz się zanieczyszczeń i smug w naturalny i bezpieczny dla środowiska sposób.

Czyszczenie łazienkiJak pozbyć się kamienia w łazience? Banalnie prosty trik za niecałe 5 zł

Czyszczenie i polerowanie ziemniakiem sprawdzi się również w przypadku szyb w samochodzie, a także luster, okularów czy chromowanych powierzchni. 

Co można czyścić ziemniakiem? Nie tylko srebrne sztućce

Ziemniaka, a właściwie wodę pozostałą po jego gotowaniu, możesz wykorzystać do czyszczenia i polerowania zastawy stołowej czy biżuterii wykonanej ze srebra. Woda nie może być słona! Wystarczy, że zanurzysz srebrne przedmioty w przestudzonej wodzie i pozostawisz na około godzinę. Po tym czasie wyjmij, wytrzyj do sucha i wypoleruj czystą ściereczką. Wodą po gotowaniu ziemniaków możesz również umyć podłogi pokryte linoleum. Dzięki temu pozbędziesz się zabrudzeń, a podłoga będzie lśniła.

Wsyp do butów sodę oczyszczoną, a nie pożałujesz. Dzięki temu uciążliwy problem zniknie (zdj. ilustracyjne)Wsyp do butów sodę oczyszczoną. Dzięki temu uciążliwy problem zniknie

Połówką przekrojonego surowego ziemniaka potrzyj metalowe przedmioty, które pokryły się lekką rdzą. Zawarty w tym warzywie kwas szczawiowy pozwoli pozbyć się osadu. To świetny sposób na usunięcie plam rdzy z noży.

Więcej o: