Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim szyby i lustra. Efekt cię zachwyci

Ziemniak to warzywo, które świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni podczas przygotowywania obiadu. Można je również wykorzystać w pielęgnacji czy codziennych porządkach, np. do mycia okien. Sprawdź, a nie pożałujesz!

Polacy uwielbiają ziemniaki. To warzywo to prawdziwy król obiadów. Okazuje się, że świetnie sprawdza się również w pielęgnacji i… porządkach domowych. Z ziemniaka możesz przygotować maseczkę na twarz, z soku - wcierkę do włosów. Jego właściwości możesz też wykorzystać podczas sprzątania. Jak? Sprawdźmy!

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim okna i lustra. Będą lśniły!

Osad i plamy po deszczu, odciski palców, zacieki i kurz sprawiają, że widok z okna staje się nieciekawy. Do mycia szyb często wykorzystujemy dostępne w sklepach środki. Niepotrzebnie! Równie skuteczne okazują się domowe sposoby. Jeden z nich zaleca umycie okien ziemniakiem. Wystarczy, że połówką lub plastrem tego warzywa przetrzesz szyby, by pokryć je sokiem. Następnie miękką ściereczką wytrzyj i wypoleruj, aż okna będą lśniące. Dzięki temu trikowi pozbędziesz się zanieczyszczeń i smug w naturalny i bezpieczny dla środowiska sposób.

Czyszczenie i polerowanie ziemniakiem sprawdzi się również w przypadku szyb w samochodzie, a także luster, okularów czy chromowanych powierzchni. 

Co można czyścić ziemniakiem? Nie tylko srebrne sztućce

Ziemniaka, a właściwie wodę pozostałą po jego gotowaniu, możesz wykorzystać do czyszczenia i polerowania zastawy stołowej czy biżuterii wykonanej ze srebra. Woda nie może być słona! Wystarczy, że zanurzysz srebrne przedmioty w przestudzonej wodzie i pozostawisz na około godzinę. Po tym czasie wyjmij, wytrzyj do sucha i wypoleruj czystą ściereczką. Wodą po gotowaniu ziemniaków możesz również umyć podłogi pokryte linoleum. Dzięki temu pozbędziesz się zabrudzeń, a podłoga będzie lśniła.

Połówką przekrojonego surowego ziemniaka potrzyj metalowe przedmioty, które pokryły się lekką rdzą. Zawarty w tym warzywie kwas szczawiowy pozwoli pozbyć się osadu. To świetny sposób na usunięcie plam rdzy z noży.

Więcej o: