Kiedy sadzić czosnek na zimę? Poznaj domowe sposoby, dzięki którym będzie bujny i zdrowy

Czosnek zimowy, jak sama nazwa wskazuje, jest warzywem, które potrafi wytrzymać niskie temperatury. Jednak, aby sadzonka mogła odpowiednio dobrze przygotować się do trudnych warunków atmosferycznych, musi mieć odpowiednio dużo czasu. Kiedy sadzić czosnek na zimę? Dowiedz się, jak pielęgnować to warzywo.

Czosnek zimowy można w prosty sposób odróżnić od czosnku wiosennego. Roślina mogąca wytrzymać niskie, a nawet ujemne temperatury wyróżnia się tworzeniem pędów kwiatostanowych. Najbardziej znane odmiany tego warzywa to: Arkus, Harnaś, Janowicki, Mega, Orlik, Orkan i Polka. Jak o nie zadbać i kiedy sadzić czosnek na zimę?

Zobacz wideo Czy czosnek jest naturalnym antybiotykiem [NaZdrowie]

Kiedy sadzić czosnek na zimę? Pamiętaj o tej dacie

Przyjmuje się, że czosnek zimowy najlepiej jest sadzić pod koniec października. To właśnie wtedy rośliny zdążą przygotować się przed minusowymi temperaturami, a jednocześnie nie rozwiną się na tyle, aby przemarznąć zimą. Jeśli chcesz hodować ten rodzaj warzywa wybierz duże ząbki - dzięki temu zagwarantujesz sobie lepszy plon. Co więcej, do jesiennego sadzenia najlepiej sprawdzają się rośliny o płaskich, fioletowych główkach i intensywnym smaku. 

Aby czosnek dobrze zniósł zimę, należy zasadzić na odpowiedniej głębokości. Każdy ząbek trzeba ustawić pionowo, zagłębiając je od 5 do 8 cm pod ziemią. Ponadto każdy rząd powinien oddzielać dystans co najmniej 20 centymetrów. Poszczególne sadzonki mogą natomiast leżeć stosunkowo blisko siebie. Dzięki temu roślina rozpocznie wzrost wiosną, gdy temperatury osiągną około 5 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja czosnku zimowego - najlepsze porady

Dbając o czosnek zimowy, musisz pamiętać o kilku banalnych trikach. Przede wszystkim zadbaj o to, aby ziemia, w której planujesz hodować warzywo, jest odpowiednio żyzna. Roślina uwielbia mocno próchniczą glebę i ma spore wymagania wodne. Z tego powodu, w trakcie jego wzrostu zadbaj o to, aby kilkukrotnie wypielić grządki, w których jest zasadzona oraz podlewaj ją, w przypadku mniejszej ilości opadów. Przy uprawie czosnku zimowego należy pamiętać o ścinaniu pędów kwiatostanowych przy każdej napotkanej okazji. W ten sposób sprawisz, że zbiory będą nawet o 30% większe!

Więcej o: