Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zanim zdecydujemy się na założenie wrzosowiska w naszym ogrodzie, sprawdzamy, jaka ziemia do wrzosów będzie najlepsza i gdzie znajdziemy najlepszej jakości rośliny. Czytamy porady i zapoznajemy się z ich wymaganiami. Dlatego, zanim przejdziesz do sadzenia, sprawdź, na co zwrócić uwagę, jak ściółkować wrzosy i w jakim miejscu w ogrodzie będą czuły się najlepiej.
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim stanowisku. Wrzosy najlepiej czują się w miejscu słonecznym. W cieniu gorzej kwitną i słabną, a przez to stają się bardziej podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników. Miejsce, w którym zaplanujesz wrzosowisko, powinno więc odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od mocnego wiatru.
Wrzosy najlepiej czują się w ziemi o kwaśnym odczynie. Z tego powodu przed zasadzeniem krzewinek warto wzbogacić podłoże kompostem lub torfem. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekka. Wrzosy nie przepadają za nadmiarem wody, a zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do gnicia korzeni. Sadzenie wrzosów możesz wykonywać wiosną, między marcem a kwietniem, lub jesienią, tj. od połowy września do połowy października.
Po posadzeniu wrzosów zawsze wykonuj ściółkowanie. Zapobiegnie to parowaniu wody z podłoża i przesychaniu warstwy ziemi. Dodatkowo zabezpieczy korzenie rośliny przed mrozem, obniży odczyn gleby i uchroni krzewinki przed rozwojem chwastów. Do ściółkowania najlepiej sprawdzą się przekompostowana i rozdrobniona kora, np. sosnowa, lub igliwie. Do mieszanki możesz też dodać trociny, zmieloną kawę, a nawet fragmenty szyszek.
Do podlewania wrzosów świetnie sprawdzą się fusy po kawie. Możesz je wysuszyć i obsypać nimi krzewinki, dodać je do ściółki lub zaparzyć i wykorzystać do podlewania. Dwie łyżki fusów zalej wodą. Pozostaw na pół godziny, a następnie podlej nimi rośliny. Pamiętaj, by wykorzystywać czyste fusy, bez dodatku cukru czy mleka. Możesz nią podlewać zarówno rośliny w ogrodzie, jak i te posadzone w doniczkach.