Rozsyp to wokół wrzosów w ogrodzie, a nie pożałujesz. Będą bujnie i pięknie rosły

Uprawa wrzosów, wbrew pozorom, jest banalnie prosta. Wystarczy, że dobrze zaplanujemy miejsce oraz sposób zakładania wrzosowiska, przygotujemy się i odpowiednio zajmiemy się posadzonymi krzewinkami.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zanim zdecydujemy się na założenie wrzosowiska w naszym ogrodzie, sprawdzamy, jaka ziemia do wrzosów będzie najlepsza i gdzie znajdziemy najlepszej jakości rośliny. Czytamy porady i zapoznajemy się z ich wymaganiami. Dlatego, zanim przejdziesz do sadzenia, sprawdź, na co zwrócić uwagę, jak ściółkować wrzosy i w jakim miejscu w ogrodzie będą czuły się najlepiej.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Uprawa wrzosów jest banalnie prosta. Pamiętaj o tych podstawach

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim stanowisku. Wrzosy najlepiej czują się w miejscu słonecznym. W cieniu gorzej kwitną i słabną, a przez to stają się bardziej podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników. Miejsce, w którym zaplanujesz wrzosowisko, powinno więc odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od mocnego wiatru.

Rośliny w sklepieKupujesz rośliny doniczkowe w markecie? Upewnij się, czy są zdrowe!

Jak uprawiać wrzosy? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Wrzosy najlepiej czują się w ziemi o kwaśnym odczynie. Z tego powodu przed zasadzeniem krzewinek warto wzbogacić podłoże kompostem lub torfem. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekka. Wrzosy nie przepadają za nadmiarem wody, a zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do gnicia korzeni. Sadzenie wrzosów możesz wykonywać wiosną, między marcem a kwietniem, lub jesienią, tj. od połowy września do połowy października.

Rośliny przymrozekJak ochronić rośliny przed pierwszymi przymrozkami? To banalnie proste!

Ściółkowanie wrzosów. Jak je wykonać?

Po posadzeniu wrzosów zawsze wykonuj ściółkowanie. Zapobiegnie to parowaniu wody z podłoża i przesychaniu warstwy ziemi. Dodatkowo zabezpieczy korzenie rośliny przed mrozem, obniży odczyn gleby i uchroni krzewinki przed rozwojem chwastów. Do ściółkowania najlepiej sprawdzą się przekompostowana i rozdrobniona kora, np. sosnowa, lub igliwie. Do mieszanki możesz też dodać trociny, zmieloną kawę, a nawet fragmenty szyszek.

Domowy nawóz do wrzosów. Podlej nim rośliny, a będą bujnie rosły

Do podlewania wrzosów świetnie sprawdzą się fusy po kawie. Możesz je wysuszyć i obsypać nimi krzewinki, dodać je do ściółki lub zaparzyć i wykorzystać do podlewania. Dwie łyżki fusów zalej wodą. Pozostaw na pół godziny, a następnie podlej nimi rośliny. Pamiętaj, by wykorzystywać czyste fusy, bez dodatku cukru czy mleka. Możesz nią podlewać zarówno rośliny w ogrodzie, jak i te posadzone w doniczkach.

Więcej o: