Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czkawka to po prostu mimowolne skurcze przepony, mięśnia, który pomaga nam oddychać. W czasie skurczów wydawane są charakterystyczne dźwięki, dzięki którym czkawka zawdzięcza swoją nazwę. Nie jest to przyjemne uczucie, a przedłużające się skurcze może przeszkadzać w codziennych czynnościach, takich jak rozmowa czy jedzenie. Jak pozbyć się czkawki? Wypróbuj te porady!
Czkawka uważana jest za odruch prymitywny, który miał chronić przed zachłyśnięciem pokarmem. Skurcze mogą być powodowane przejedzeniem lub zbyt szybkim spożyciem posiłku, szczególnie ostrego, wypiciem napoju gazowanego. Czkawka niekoniecznie musi mieć jednak związek z jedzeniem lub piciem. Pojawia się też pod wpływem stresu, podekscytowania, nagłych zmian temperatur lub przypadkowego połknięcia powietrza. Niezależnie od przyczyn, czkawka zazwyczaj trwa kilka minut. Utrzymująca się dłużej, np. kilkanaście godzin lub kilka dni, jest już powodem do wizyty u lekarza.
Zazwyczaj, gdy dostaniemy czkawki, słyszymy, że ktoś powinien nas przestraszyć. Są jednak lepsze metody na pozbycie się problemu. Przede wszystkim spróbuj rozluźnić przeponę. Weź głęboki wdech, policz do pięciu, a następnie wydech, ponownie licząc do pięciu. Możesz też wstrzymać oddech na 10 do 20 sekund, a następnie powoli wypuścić powietrze. Jeśli to nie zadziała, weź głęboki wdech, a następnie zatkaj nos i zamknij usta. Spróbuj powoli wypuścić powietrze.
Poza ćwiczeniami oddechowymi, w pozbyciu się czkawki pomoże też przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej. To może powstrzymać skurcze przepony. Postaraj się wytrzymać w takiej pozycji 2 minuty, spokojnie oddychając.
Innym ze sposobów na to, jak pozbyć się czkawki może być wypicie wody z zaciśniętym nosem. Rób to ostrożnie. Niektórzy polecają picie wody z lodem, inni szklankę ciepłej. Ciekawą metodą jest też… pociągnięcie za język. Ta czynność stymuluje mięśnie i nerwy gardła, co może pomóc w pozbyciu się czkawki. Chwyć palcami czubek języka i delikatnie pociągnij go do przodu dwa razy. Sposobem, który może wydawać się dość drastyczny, jest wylanie na język kilku kropli octu. Podobnie zadziała ssanie plasterka cytryny.