Jak wyczyścić przypalone żelazko i go nie uszkodzić? Użyj tego produktu. Oszczędzisz czas i pieniądze

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Zbyt silne skrobanie może uszkodzić urządzenie, a delikatne metody po prostu nie poradzą sobie ze spalenizną. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które w mig rozwiążą ten problem. Wystarczy, że użyjesz tego produktu, a twoje żelazko zalśni jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawet gdy regularnie czyścimy żelazko, z biegiem czasu możemy je przypadkowo przypalić. Jak usunąć ślad spalenizny? Najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe rozwiązania. Nie dość, że szybko pozbędziesz się problemu, to zrobisz to w bezpieczny dla sprzętu sposób.

Zobacz wideo Zepsute żelazko? Nie musisz chodzić w pogniecionych ubraniach. Wystarczy... garnek

Jak wyczyścić żelazko? Skorzystaj z folii aluminiowej

Jak się okazuje, folię aluminiową można wykorzystać nie tylko do pakowania jedzenia. Metal świetnie sprawdzi się jako domowy czyścik do przypalonego żelazka. Z biegiem czasu sprzęt zaczyna tracić swój połysk i poślizg. W takich sytuacjach folia aluminiowa potrafi być prawdziwym zbawieniem. Wystarczy, że przeprasujesz lekko pognieciony listek metalu, a powłoka żelazko odzyska dawny blask. Ten trik sprawdza się przy urządzeniach o stalowej stopie. Teflonowa powłoka jest zbyt delikatna, aby sposób z folią aluminiową sprawdził się równie dobrze. 

Czym wyczyścić żelazko ceramiczne i teflonowe? Te dwa produkty szybko i bezpiecznie pozbędą się zabrudzeń

Żelazka ceramiczne są zdecydowane bardziej wytrzymałe od teflonowych. Pomimo tego może nam zdarzyć się je przypalić. Co robić w takich sytuacjach? Najlepiej od razu sięgnąć po sodę oczyszczoną. Rozpuść kilka łyżek proszku w wodzie do momentu, w którym powstanie gęsta pasta. Następnie rozgrzej żelazko, a po osiągnięciu wysokiej temperatury odłącz je od prądu. Poczekaj, aż minimalnie przestygnie, po czym nałóż na nią mieszankę sody i wody. Po chwili ściągnij pastę nasączoną wodą ściereczką. 

W przypadku żelazek o teflonowej stopce nie ma mowy o użyciu sody. Materiał pokrywający spód żelazka jest zbyt delikatny i podatny na zarysowania. Zamiast tego dobrze jest sięgnąć po ocet. Nasącz nim ściereczkę i dokładnie przetrzyj zabrudzone miejsca. Na sam koniec zetrzyj ocet mokrą szmatką. 

Więcej o: