Jak podlewać storczyki, żeby pięknie rosły? Zwróć uwagę na korzenie

Storczyki to bez dwóch zdań jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Dzięki swoim delikatnym płatkom w różnych pastelowych odcieniach idealnie sprawdzą się jako ozdoba zarówno w domu, jak i w biurze. Jednak, aby rośliny rosły zdrowe i bujne należy znać kilka zasad. Jak podlewać storczyki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dobrze zadbane orchidee potrafią zachwycić niemal każdego. Ich pielęgnacja potrafi jednak sprawiać problemy. Jak podlewać storczyki? Oto kilka zasad, o których powinno się pamiętać. 

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Jak podlewać storczyki? Najważniejsze zasady pielęgnacji

Pielęgnacja storczyków w dużej mierze zależy od ich gatunku. Najpopularniejszy z nich (Phalaenopsis) potrzebuje podlania, dopiero gdy jego podłoże stanie się całkiem suche. Sprawdzisz to w banalny sposób - po prostu włóż palec w ziemię, w której zasadzony jest kwiat. Jeżeli nie poczujesz wilgoci, to właściwa pora na chwycenie za konewkę. Możesz też obserwować korzenie. W momencie, gdy staną się one białe, to oznacza, że storczyk potrzebuje wody. 

Woda powinna mieć temperaturę pokojową i zawierać jak najmniej rozpuszczonych jonów wapnia i magnezu. Wysoka zawartość soli mineralnych szkodzi roślinom, spowalniając wzrost korzeni. Po nalaniu wody do konewki odlej jej nadmiar z podstawki.

Kolejny sposób na podlewanie storczyków polega na moczeniu rośliny w misce z wodą. Taka kąpiel powinna nie trwać dłużej niż 30 minut. Po tym czasie wyjmij kwiat z pojemnika i odczekaj około 15 minut, aby nadmiar płynu został z niej usunięty. Na sam koniec włóż orchideę z powrotem do doniczki. 

Pielęgnacja storczyka — o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że roślinę o wiele lepiej jest lekko przesuszyć niż przelać. Warto także zwrócić uwagę na kolor jej korzeni. Jeśli zauważysz, że są zielone, wstrzymaj się z ich nawilżaniem. Dopiero gdy zobaczysz, że podłoże storczyka jest całkowicie suche, a końcówki jej korzeni zmieniły odcień na biały, warto zabrać się za podlewanie. Unikaj lania wody bezpośrednio na liście kwiatu lub na rozetę liściową - w ten sposób możesz zaszkodzić rozwojowi storczyka.

Więcej o: