Używasz octu podczas sprzątania? Tych przedmiotów i powierzchni lepiej nim nie myj

Trzeba przyznać, że ocet jest niezastąpionym elementem domowych porządków. Kwas sprawdza się świetnie przy sprzątaniu łazienki i kuchni, a co więcej dezynfekuje czyszczone powierzchnie. Jednak, w przypadku tych powierzchni, lepiej go nie używać. Których rzeczy lepiej nie myć octem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ocet to główny składnik wielu sprawdzonych domowych sposobów. Środek potrafi poradzić sobie z prawie każdym rodzajem zabrudzeń. Niestety, niektóre powierzchnie źle reagują na jego działanie. Tych rzeczy lepiej nie czyścić kwasem.

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Czego nie czyścić octem? Urządzenia elektryczne i ekrany źle na niego reagują

Ekrany urządzeń elektrycznych takich jak smartfony, czy telewizory wymagają częstego czyszczenia. Zebrany na nich kurz lub odciski palców są dobrze widoczne i psują wygląd sprzętu. Są to jednak dość wrażliwe powierzchnie. Do ich sprzątnięcia należy używać delikatnych środków. Ocet nijak nie wpisuje się w to kryterium. Należy pamiętać, że substancja ma silne właściwości żrące. Większość ekranów pokryta jest dodatkową warstwą ochronną, która może ulec uszkodzeniu po kontakcie z kwasem. 

Chcesz wyczyścić drewniane powierzchnie? Ocet może im bardziej zaszkodzić, niż pomóc

Zadbane i dobrze zakonserwowane drewno może wyglądać naprawdę estetycznie. Z tego powodu podłogi i meble wykonane właśnie z tego materiału z roku na rok coraz bardziej wracają do łask. Jeśli chcesz, aby te elementy zachowały swój estetyczny wygląd, staraj się nie czyścić ich octem. Większość drewnianych powierzchni, podobnie jak ekrany urządzeń elektrycznych, pokryta jest cienką powłoką, która ma za zadanie je chronić. Kwas może widocznie uszkodzić impregnat, zostawiając na podłodze i meblach wyraźny ślad. Ponadto środek może sprawić, że drewno straci swój błysk i stanie się matowe. Co więcej, kontakt z octem może sprawić, że powierzchnie będą bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia. 

Więcej o: