Jak odstraszyć dziki? Rozwieś to wokół ogrodu i wypędź zwierzęta z posesji w mgnieniu oka

"Dzik jest dziki, dzik jest zły" i coraz częściej gości w naszych ogródkach. Rolnicy mają na niego swoje sposoby, ale co zrobić, kiedy zwierzęta zaczynają plądrować naszą działkę? Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego wypróbuj te sposoby na odstraszenie dzików.

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Populacja dzików w Polsce jest trudna do określenia. Szacuje się ją na podstawie danych o odstrzelonych osobnikach, prawdopodobnie może ona wynosić od 80 tys. do nawet 200 tys. osobników. Zwierzęta te coraz śmielej zaglądają do miast i naszych ogrodów. Co robić, by uniknąć takich niechcianych odwiedzin? Jak się zachować podczas spotkania z dzikiem? Sprawdźmy!

Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Jak odstraszyć dziki? Sięgnij po te sprawdzone sposoby

Jedną z metod na przepędzenie dzika i zniechęcenie go do odwiedzin jest zastosowanie odstraszających zapachów. Możesz sięgnąć po stare i przepocone koszulki lub ubrania. Zapach ludzkiego potu zadziała odstraszająco. Rozwieś je na kijach wokół ogródka. Zamiast koszulek, możesz też rozłożyć wokół pola ludzkie włosy. Na dużą działkę będziesz jednak potrzebować sporych ilości włosów. Zniechęcająco zadziałają również szmaty nasączone ropą. Je również warto rozwiesić dookoła ogrodu. Pale lub ogrodzenie możesz wysmarować czarną pastą do butów. Ich woń odstraszy dziki.

Rozwieś to wokół ogrodu. Skutecznie odstraszysz dziki i nie tylko

By skutecznie odstraszyć dziki lub inne dzikie zwierzęta, warto zastosować kilka różnych sposobów. Poza zniechęcającymi zapachami możesz również sięgnąć po nieprzyjemne hałasy. W pobliżu ogrodzenia wbij co ok. 2 metry drewniany palik lub kijek. Możesz na nich zawiesić metalowe puszki lub plastikowe butelki, najlepiej kilka sztuk powiązanych sznurkiem. W pobliżu domu, a w szczególności koszy na śmieci, zamontuj lampy solarne. Na sznurkach możesz też powiesić girlandy ze starych płyt CD.

Co robić, jeśli spotkasz dzika? Nie panikuj i wezwij straż miejską

Jeśli na działce, w ogrodzie lub w mieście zauważysz dzika, przede wszystkim nie panikuj. Nie drażnij zwierzęcia, nie próbuj się do niego zbliżać ani go przepędzić. Wezwij straż miejską, szczególnie gdy spotykasz lochę z warchlakami, i spokojnie oddal się w bezpieczne miejsce. Pod żadnym pozorem nie dokarmiaj zwierząt!

Więcej o: