Jak wysiewać bratki? Wykorzystaj pudełko po jajkach! To niezawodny trik ogrodników

Jeśli chcemy cieszyć się bratkami już na wiosnę, początek września to ostatni dzwonek na wysianie tych kwiatów. Aby to zrobić, można wykorzystać... puste pudełka po jajkach! Ta ciekawa propozycja to ekologiczny sposób przyczyniający się do ochrony środowiska w duchu "zero waste".

Bratki są świetną ozdobą balkonów i ogrodów. Nic więc dziwnego, że to ulubieńcy większości ogrodników. Kwiaty standardowo wysiewa się na wiosnę, jednak żeby cieszyć się nimi wcześniej, można rozważyć wysiew najpóźniej na początku września. Należy postępować z nimi na różne sposoby, w zależności od tego, w jakim miejscu mają rosnąć. Warto poznać kilka ciekawych trików, dzięki którym kwiaty będą mogły bujnie się rozwijać i jak najdłużej cieszyć oko.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Gdzie sadzić bratki i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły?

Bratki lubią żyzną, pełną próchnicy glebę, ale poradzą sobie również w ziemi, która jest specjalnie przeznaczona do uprawy roślin balkonowych. Ich kwitnienie można przedłużyć dzięki stosowaniu nawozów z fosforem i potasem.

Jak pielęgnować bratki w domu? Wysiej je w pudełku po jajkach!

Do wysiewu bratków świetnie sprawdzi się zwykłe kartonowe pudełko po jajkach. Należy przy tym uważać, by nie przesadzić z ilością nasion. Jedno na komorę to wystarczająca ilość. Kiedy po dwóch — trzech tygodniach wzejdą, trzeba przesadzić je do większych donic lub pojemników, a w październiku bezpośrednio do gruntu. Kwiaty warto podlewać regularnie i utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Nie może być ono jednak zbyt mokre, gdyż to może im zaszkodzić. Należy zwracać uwagę na to, by nie podlewać liści. Są one podatne na schorzenia, a takie działanie może się do nich przyczyniać.

Jak przechować bratki przez zimę?

Podczas zimy należy ostrożnie podlewać bratki, które są w doniczkach. Zbyt duża ilość wody może im zaszkodzić. Należy podlewać je delikatnie tylko wtedy, gdy temperatura wynosi powyżej 0 stopni. Jeśli kwiaty są już bezpośrednio w ziemi, mogą sobie same świetnie poradzić pod przykryciem ze śniegu.

Więcej o: