Dodaj kawę do prania i zobacz, co się stanie. Ten banalny trik cię zachwyci

Plamy po kawie bywają trudne do usunięcia, dlatego zaskoczenie może budzić pomysł wlewania płynu do pralki specjalnie. Okazuje się, że może to być świetny sposób na wydobycie koloru z czarnych ubrań po to, żeby wyglądały na nowsze. Jak zrobić to prawidłowo?

Domowe metody mają wielu zwolenników. Nie wymagają zakupu specjalistycznych produktów i zazwyczaj są przyjazne dla środowiska. Dzięki nim można sprawić, że ręczniki będą bardziej puszyste, wydobyć biel z ubrań czy pogłębić ich czerń. Choć wydaje się to dziwne, kawa może świetnie sprawdzić się w tym ostatnim przypadku. Przecież zazwyczaj szukamy sposobu, żeby pozbyć się plam z tego napoju!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Co dodać do ciemnego prania? Wypróbuj napar z kawy!

Aby pogłębić kolor, kawę można stosować tylko na czarnych ubraniach. Nie można też zrobić tego ot tak — należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym ciuchy nie zostaną zniszczone. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że w pralce nie zabłąkała się jakaś rzecz o innej barwie. Napar zastosowany na innych kolorach może spowodować brzydkie i trudne do usunięcia zacieki, co może nawet je zniszczyć. Oto co należy zrobić:

  1. Umieść w pralce przygotowane wcześniej czarne ubrania.
  2. Wsyp lub włóż odpowiedni detergent (proszek do czarnego prania lub kapsułki).
  3. Do pojemnika na płyn do prania wlej 1/4 szklanki mocnej, czarnej kawy bez fusów.
  4. Ustaw program na 40 stopni i włącz urządzenie.

Jeśli akurat nie masz w domu kawy, dobrze sprawdzi się też napar z czarnej herbaty.

Jak zafarbować spodnie kawą? To banalnie proste

Jeśli chcesz zafarbować ubrania na czarno, w pierwszej kolejności wypierz je i wyprasuj. Dzięki temu barwnik zostanie równomiernie rozprowadzony. Ten sposób sprawdzi się na przykład na bawełnianych spodniach.

  1. Przygotuj litr naparu z kawy bez fusów.
  2. Włóż ubranie do napoju.
  3. Kontroluj co jakiś czas poziom zabarwienia tkaniny i wyciągnij ją, gdy uzyska pożądany kolor (od jasnego beżu po brąz).
Więcej o: