Jak dbać o szczoteczkę do zębów? Pamiętaj o regularnej dezynfekcji. To banalnie proste

Codzienne dbanie o szczoteczkę do zębów jest bardzo ważne, ponieważ używamy jej bardzo często. Dezynfekcja pomaga pozbyć się bakterii, które są przyczyną powstawania chorób w obrębie jamy ustnej. Z tego względu warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ją przeprowadzić.

Oprócz znajomości zasad higieny jamy ustnej istotne jest też codzienne dbanie o szczoteczkę do zębów. To przedmiot, z którego korzysta się codziennie, dlatego dobrze pamiętać o częstej dezynfekcji, co zapobiegnie dostawaniu się do buzi szkodliwych bakterii. Okazuje się, że sporo osób nie wie, jak należy to robić i zakłada, że zwykłe płukanie pod bieżącą wodą wystarczy. To błąd, który może przyczynić się do powstania różnych chorób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego nasi przodkowie mieli więcej zębów?

Jak umyć szczotkę do zębów? Przygotuj domowy płyn do dezynfekcji

Należy co najmniej raz w tygodniu wyparzać szczoteczkę we wrzącej wodzie, co jest najprostszym sposobem jej dezynfekcji. Na rynku dostępne są też specjalne preparaty, jednak ich zakup nie jest konieczny. Podobne płyny można przygotować domowym sposobem. Wystarczy połączyć ze sobą wodę, ocet i sodę oczyszczoną w równych proporcjach i zanurzyć w miksturze włosie. Po 30 minutach należy dokładnie przepłukać szczotkę wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów? Warto przestrzegać kilku zasad

  1. Nie zapominaj o dokładnym czyszczeniu kubeczka, w którym przechowujesz szczoteczkę. Warto też co jakiś czas go dezynfekować.
  2. Podczas wyparzania szczoteczki do zębów warto zwrócić uwagę na zdezynfekowanie jej rączki. Ta część jest często pomijana.
  3. Należy wymieniać szczoteczkę na nową nie rzadziej, niż co trzy miesiące.
  4. Szczotkę dobrze przechowywać pionowo w kubeczku, co pomaga jej prawidłowo wyschnąć. 
  5. Płukanie szczoteczki przed każdym użyciem jest koniecznością. Dzięki temu można pozbyć się brudu i kurzu.
Więcej o: