Czym wyczyścić złoto? Wystarczy, że skorzystasz z tego produktu za 3 zł a będzie lśniło jak nowe

Złoto jest bez wątpienia pięknym tworzywem, które często kojarzy się z bogactwem. Nie bez powodu chcemy, aby mogło olśniewać nas swoim blaskiem jak najdłużej. Czym wyczyścić złoto? Okazuje się, że nie potrzeba do tego drogich specyfików. Zazwyczaj wystarczy to, co masz już w swojej kuchni.

Złoto jest jednym z najpopularniejszych tworzyw wykorzystywanych w jubilerstwie. Żeby mogło wyglądać jak nowe i jak najdłużej zachwycać blaskiem, wymaga regularnego czyszczenia. Należy to robić za pomocą preparatów, które nie zniszczą cennego, szlachetnego metalu. W czyszczeniu brzydkiego, nieestetycznego nalotu może pomóc to, co mamy już w domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Czym wyczyścić złoto? Uniwersalna metoda na niewielkie zabrudzenia

Podczas czyszczenia należy zawsze pamiętać, żeby nie robić tego pod bieżącą wodą. Jeśli biżuteria wpadnie do zlewu, wyciągnięcie jej może nie być proste. W takim wypadku dobrze sprawdzą się specjalne maty, które ją przed tym uchronią. Żeby wyczyścić złoto z niewielkich zabrudzeń, można użyć wody i kilku kropel płynu do naczyń. Po 15 minutach moczenia go w roztworze wystarczy przetarcie szczoteczką do zębów i wypolerowanie specjalną ściereczką.

Jak czyścić złoto w domu? Trik z solą i sokiem z cytryny

Żeby wyczyścić biżuterię, wystarczy zanurzyć przedmiot we wcześniej wyciśniętym soku z cytryny z dodatkiem soli na 30-60 minut, lub polerować go po prostu połówką owocu. Po kilku godzinach od takiego zabiegu należy delikatnie opłukać złoto wodą, wytrzeć i wypolerować. Warto uważać na płukanie biżuterii z ozdobnymi kamieniami, które pod wpływem wody mogą odpaść. 

Czy złoto można czyścić sodą oczyszczoną? Przygotuj specjalną pastę

Soda oczyszczona powinna dobrze sprawdzić się jako pomoc w czyszczeniu mocno zabrudzonej złotej biżuterii. Do produktu wystarczy dodać niewielką ilość wody, by utworzyć gęstą papkę. Po nałożeniu jej na zabrudzony przedmiot należy odczekać około 20 minut, wypłukać go wodą i wypolerować.

Więcej o: