Mieszkając w domu z kotem praktycznie nie da się obejść bez żwirku, który znacznie ułatwia niewychodzącemu zwierzęciu codzienne funkcjonowanie. Kruszywo może mieć też kilka innych, nietypowych zastosowań, dzięki czemu ludzie również osiągną korzyści. Okazuje się, że jego funkcjonalność nie musi ograniczać się jedynie do kociej kuwety.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Żwirek dla kota potrafi świetnie przyciągać i łagodzić nieprzyjemne zapachy, dlatego dobrze sprawdzi się w długo niewietrzonych meblach jako odświeżacz powietrza. Wystarczy umieścić go w płaskim naczyniu, włożyć do szafy i wymieniać co najmniej raz w miesiącu, a nieprzyjemny smród stęchlizny zacznie znikać. To również dobry sposób na pozbycie się brzydkich zapachów ze starych, rzadko otwieranych książek. Należy umieścić je pojedynczo na kilka godzin (najlepiej na noc) w szczelnie zamkniętym pojemniku ze żwirkiem, by po czasie zauważyć sporą różnicę.
Szkodniki ogrodowe spędzają sen z powiek wielu ogrodników. Żeby odstraszyć krety, często stosuje się zapachy, których te szkodniki nie lubią. Świetnie sprawdza się w tej roli sierść psa lub kota, ale okazuje się, że dobrym domowym sposobem może stać się też używany koci żwirek. W pierwszej kolejności należy założyć gumowe rękawiczki, żeby nie pobrudzić rąk i przesypać go do woreczka. Po zaniesieniu do ogrodu i wsypaniu do kilku kopców powinien zacząć wydzielać silny zapach kociego moczu, co sprawi, że kret poszuka sobie nowego miejsca do żerowania.