Jak usunąć rysy na meblach drewnianych? Wydaj 5 zł i pozbądź się ich samodzielnie!

Mimo ciągłego dbania o drewniane meble zarysowania lubią pojawiać się w najmniej spodziewanych momentach. Pojawienie się pierwszych, niedużych rys to odpowiedni czas na podjęcie prób ich zamaskowania. Na szczęście są domowe metody, które pomogą poradzić sobie z tym nieestetycznym problemem.

Zarysowania na meblach to coś, czego praktycznie nie da się uniknąć. Boryka się z tym praktycznie każdy właściciel sprzętu domowego. Zwykłe, normalne użytkowanie z czasem może prowadzić do powstawania rys. Na szczęście te, które powstają na drewnianych meblach, można zamaskować produktami znalezionymi w domu. To najszybszy sposób na rozwiązanie problemu i poprawienie estetyki przedmiotu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ściereczki do czyszczenia drewna. Zrobisz je w 10 minut

Jak usunąć rysy na meblach drewnianych? Wypróbuj domowe sposoby

  1. Rysy w drewnie zamaskować może pasta z popiołu papierosowego. Żeby ją przygotować, należy wymieszać go z wodą, by otrzymać gęstą papkę. Następnie wystarczy wetrzeć ją w miejsca, które chcemy zamaskować, jednak należy pamiętać, że ta metoda nie nadaje się dla ludzi wrażliwych na zapach papierosów.
  2. Mieszanka oliwy z oliwek i octu w proporcji 1:1 może być środkiem na rysy na meblach drewnianych. Wystarczy wetrzeć gotową mieszankę, która zadziała jak wosk, poprawiając wygląd drewna. Innym wariantem jest zmieszanie oliwy z sokiem z cytryny.
  3. Aby zmniejszyć widoczność zarysowań, rysy w drewnie można pocierać orzechami bez skorupki. Należy wybrać jedną z odmian: pekan, brazylijskie, włoskie lub migdały, najlepiej w kolorze najbardziej zbliżonym do mebla. Metoda raczej nie sprawdzi się na ciemnym sprzęcie.
  4. W uszkodzone miejsce można wetrzeć wazelinę, by po 24 godzinach zetrzeć jej nadmiar. Produkt wypełni niewielkie rysy, dzięki czemu nie będą się tak rzucać w oczy.
  5. Kredki świecowe. Należy zdecydować się na kolor najbardziej pasujący do odcienia mebla i pocierać nią zarysowania, aby je wypełnić. Ostatni krok to wypolerowanie przedmiotu.

10 memów o jesieni Pora na ciepłe swetry i herbatę. Oto 10 najlepszych memów o jesieni

Jak zlikwidować rysy na meblach? Pamiętaj o profilaktyce

Po zakupie mebli warto zaimpregnować je odpowiednio do tego przeznaczonym preparatem ze sklepu. Dzięki temu sprzęt zostanie zabezpieczony na dłuższy czas, a rysy i drobne uszkodzenia nie powinny pojawiać się zbyt szybko. 

pielęgnacja twarzy Jak się pozbyć zaskórników? Wystarczy ta domowa maseczka na wągry

Więcej o: