Jak usunąć plamy z dywanu? Jeden produkt wystarczy, aby wyglądał jak nowy

Dywan szybko ulega zabrudzeniu, a samo odkurzanie zazwyczaj nie pomaga. Wystarczy chwila nieuwagi, wylanie kawy, herbaty czy wina i powstają nieznośne plamy, które na pierwszy rzut oka są trudne do usunięcia. Jak wyczyścić dywan? W walce z problemem wypróbuj kilka domowych sposobów.

Rozwiązania na poplamiony dywan są różne. Przede wszystkim zależy to od tego, co spowodowało zabrudzenie. W przypadku plam, które powstają przez wylanie płynów, działanie należy rozpocząć natychmiastowo. W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, by odsączyć go z nadmiaru napoju, a dopiero później zastosować środek czyszczący.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Wyciągnij z szafki sól i rozpocznij działanie

W przypadku plam z czerwonego wina ważne jest szybkie podjęcie działania, co zwiększa możliwość powodzenia. Najpierw należy za pomocą ręcznika papierowego usunąć resztki wina i posypać plamę dużą ilość soli lub mąki ziemniaczanej. Substancje wtarte we włókna zaczną absorbować płyn. Gdy mocno już przesiąkną, można je sprzątnąć i w razie konieczności powtórzyć proces. Ta metoda sprawdzi się również na zabrudzeniach z tłuszczu. Dobrym sposobem jest też zalanie plamy białym winem lub szampanem, a na jasnych dywanach może sprawdzić się woda utleniona. Należy wylewać małe porcje a nadmiar ściągać ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić dywan? Plamy po kawie i herbacie usuniesz za pomocą octu

Na plamy z kawy i herbaty może pomóc roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Wystarczy nanieść mieszankę na powierzchnię, którą chcemy wyczyścić i po kilku minutach osuszyć ją ręcznikiem papierowym. Ze świeżymi zabrudzeniami poradzi sobie też zapieranie niewielką ilością płynu do naczyń.

Chcesz odświeżyć dywan? Wypróbuj sodę oczyszczoną

Soda oczyszczona użyta na dywanie może zadziałać jak dezodorant — niweluje brzydkie zapachy i pozbywa się niewielkich zabrudzeń. Wystarczy posypać włókna, pozostawić na kilkadziesiąt minut i odkurzyć.

Więcej o: