Jak usunąć plamy z dywanu? Jeden produkt wystarczy, aby wyglądał jak nowy

Dywan szybko ulega zabrudzeniu, a samo odkurzanie zazwyczaj nie pomaga. Wystarczy chwila nieuwagi, wylanie kawy, herbaty czy wina i powstają nieznośne plamy, które na pierwszy rzut oka są trudne do usunięcia. Jak wyczyścić dywan? W walce z problemem wypróbuj kilka domowych sposobów.

Rozwiązania na poplamiony dywan są różne. Przede wszystkim zależy to od tego, co spowodowało zabrudzenie. W przypadku plam, które powstają przez wylanie płynów, działanie należy rozpocząć natychmiastowo. W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, by odsączyć go z nadmiaru napoju, a dopiero później zastosować środek czyszczący.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Wyciągnij z szafki sól i rozpocznij działanie

W przypadku plam z czerwonego wina ważne jest szybkie podjęcie działania, co zwiększa możliwość powodzenia. Najpierw należy za pomocą ręcznika papierowego usunąć resztki wina i posypać plamę dużą ilość soli lub mąki ziemniaczanej. Substancje wtarte we włókna zaczną absorbować płyn. Gdy mocno już przesiąkną, można je sprzątnąć i w razie konieczności powtórzyć proces. Ta metoda sprawdzi się również na zabrudzeniach z tłuszczu. Dobrym sposobem jest też zalanie plamy białym winem lub szampanem, a na jasnych dywanach może sprawdzić się woda utleniona. Należy wylewać małe porcje a nadmiar ściągać ręcznikiem papierowym.

PaproćJak dbać o paprocie w domu? Podlewaj je tym specyfikiem za 2 zł

Jak wyczyścić dywan? Plamy po kawie i herbacie usuniesz za pomocą octu

Na plamy z kawy i herbaty może pomóc roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Wystarczy nanieść mieszankę na powierzchnię, którą chcemy wyczyścić i po kilku minutach osuszyć ją ręcznikiem papierowym. Ze świeżymi zabrudzeniami poradzi sobie też zapieranie niewielką ilością płynu do naczyń.

Czym wyczyścić mosiądz?Czym wyczyścić mosiądz? Wydaj 3 zł i pozbądź się zabrudzeń

Chcesz odświeżyć dywan? Wypróbuj sodę oczyszczoną

Soda oczyszczona użyta na dywanie może zadziałać jak dezodorant — niweluje brzydkie zapachy i pozbywa się niewielkich zabrudzeń. Wystarczy posypać włókna, pozostawić na kilkadziesiąt minut i odkurzyć.

Więcej o: