Jak szybko oczyścić grzyby? Wystarczy, że dodasz do wody jeden składnik

Wczesna jesień od zawsze oznaczała wysyp grzybów. Po zebraniu darów lasu do domu należy zabrać się za ich czyszczenie. Na kapeluszach i nóżkach często osadzają się resztki ziemi oraz piasek. Jak się ich szybko pozbyć, nie tracąc przy tym na smaku grzybów? Wystarczy, że znasz ten jeden prosty trik.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Usuwanie resztek ziemi z grzybów może być dość problematyczne. Nie można ich przemyć pod bieżącą wodą - w ten sposób delikatniejsze okazy stracą swój charakterystyczny smak. Ręczne ścieranie piasku jest czasochłonne, a często także nie wystarczająco dokładne. Aby pozbyć się osadu z grzybów, wystarczy dodać jeden składnik do gotującej się wody.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Jak szybko usunąć piasek z grzybów? Zasyp je solą i zalej gorącą wodą

Jednym z najlepszych sposobów na szybkie oczyszczenie grzybów z nadmiaru piasku jest trik polegający na zasypaniu ich solą. Przełóż je do dużego garnka lub miski, a następnie dokładnie obsyp przyprawą. Następnie zalej je wrzątkiem. Sól w połączeniu z wysoką temperaturą płynu sprawi, że grzyby zaczną produkować śliską substancję. Śluz sam zsunie piasek z nóżek i kapeluszy. Pamiętaj jednak, aby często je mieszać. Dzięki temu resztki runa leśnego spłyną na dno miski bądź garnka. 

Jak wyczyścić grzyby? Użyj do tego pędzelka namoczonego w oleju

Choć tradycyjne, ręczne usuwanie resztek runa leśnego z grzybów może zająć sporo czasu, to dzięki temu sposobowi będziesz w stanie zrobić to w kilka minut. Możesz do tego użyć dowolnego pędzelka. Przed oczyszczeniem grzybów upewnij się jednak, czy jego włoski są odpowiednio czyste. Jeśli znajdują się na nich resztki farby, czy kosmetyków, koniecznie je wypłucz. 

Kiedy już przygotujesz pędzelek, zanurz go w oleju. Tłusta substancja zadziała podobnie do śluzu wytwarzanego przez grzyby. Dokładnie przetrzyj blaszki lub kapelusze. Nie zapominaj także o oczyszczeniu nóżek. Zamiast oleju możesz użyć także wspomnianej wcześniej mieszaniny wody z solą. 

Więcej o: