Włóż je do doniczki lub rozsyp w ogrodzie. Naturalny nawóz, dzięki któremu rośliny odżyją na nowo

Wydaje ci się, że kwiaty tracą energię i więdną? Na szczęście jest sposób, dzięki któremu mogą ją odzyskać. Wystarczy, że zamiast wyrzucać ten produkt do śmieci, włożysz go do doniczki lub rozsypiesz w ogrodzie. Sposób jest prosty, tani i ekologiczny, a efekty mogą zaskoczyć!

Co zazwyczaj robisz z fusami po herbacie? Najwyższy czas, żeby przestać wyrzucać je do śmieci i ponownie z nich skorzystać. Okazuje się, że mogą być świetną odżywką dla roślin zarówno ogrodowych, jak i tych w doniczkach. Jeśli widzisz, że kwiaty tracą swoją energię, rozważ wypróbowanie tego sposobu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Fusy z herbaty do kwiatów doniczkowych. Co sprawia, że je odżywiają?

Wykorzystanie fusów z herbaty jako nawozu to świetny sposób dla osób, które lubią życie w duchu "zero waste". Ta metoda jest znana już od długiego czasu i z powodzeniem stosuje ją wielu ogrodników. Dzięki niej rośliny na nowo zaczynają się rozwijać, obsypują kwieciem, a nieestetyczne przebarwienia na liściach znikają. Efekty można uzyskać między innymi, dzięki zawartości taniny, fosforu, potasu, azotu, magnezu i żelaza. Bogactwo tych składników sprzyja roślinom, a występujące w fusach olejki eteryczne dodatkowo chronią je przed szkodnikami. 

Jakie fusy można wykorzystać? Niektórych należy unikać

Do odżywienia roślin najlepiej wybrać fusy po herbacie czarnej, białej lub zielonej. Nie należy używać tych, które mają w składzie słodkie dodatki i substancje poprawiające smak, bo mogą niekorzystnie wpływać na ich rozwój. Wystarczy je ostudzić i włożyć bezpośrednio do gleby lub wmieszać w górną warstwę ziemi w doniczce. W ten sposób zostanie użyźniona i podwyższy się poziom próchnicy. Można też przygotować płynny nawóz, zalewając fusy letnią wodą i pozostawiając je na kilkanaście godzin. Po tym czasie powstałym roztworem należy co jakiś czas podlewać rośliny.

Jakie rośliny lubią fusy z herbaty? Wykorzystaj je do odżywienia tych roślin

Fusy z herbaty można wykorzystać jako nawóz do roślin rozwijających się w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Należą do nich między innymi róże, hortensje, skrzydłokwiaty, azalie, paprocie, rododendrony, monstery, bluszcze, draceny i fikusy. 

Więcej o: