Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Podlewaj go tą domową mieszanką raz w miesiącu, a odżyje na nowo

Skrzydłokwiat jest rośliną odporną i stosunkowo łatwą w uprawie. Dodatkowo oczyszcza i nawilża powietrze. Z tego powodu jest to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Sprawdź, jak pielęgnować skrzydłokwiat i co robić, gdy nie chce kwitnąć.

Skrzydłokwiat, jak przystało na roślinę pochodzącą z tropików, preferuje ciepło, wysoką wilgotność i rozproszone światło. W naturze rośnie bowiem w poszyciu lasów. Swoją popularność jako roślina doniczkowa zawdzięcza nie tylko wyglądowi. Skrzydłokwiat nawilża powietrze i oczyszcza je ze szkodliwych związków, takich jak formaldehyd, benzen czy tlenek węgla. I choć uprawa tej rośliny jest dość prosta, mogą zdarzyć się błędy, które sprawiają, że marnieje lub nie kwitnie. Dzięki tym poradom dowiesz się, jak pielęgnować skrzydłokwiat.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Stanowisko i podłoże

Skrzydłokwiaty są niewymagające, ale nie oznacza to, że można zaniedbać ich uprawę. Roślina ta najlepiej czuje się w świetle rozproszonym, z dala od okna, ale nie w cieniu. Preferuje wysoką wilgotność, dlatego dobrze pamiętać o częstym zraszaniu liści. Będzie się doskonale czuł w łazience z oknem, choć równie często umieszcza się go w sypialni. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Musi być też stale wilgotne, ale nie mokre, by korzenie nie zaczęły gnić.

Jak podlewać skrzydłokwiat? Uważaj na częsty błąd

W naturze skrzydłokwiat rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, w pobliżu zbiorników wodnych, a czasem nawet bezpośrednio w wodzie. Lubi wysoką temperaturę i wilgotność. Ale jako roślina doniczkowa, jest wrażliwa na zalanie. Korzenie skrzydłokwiatu nie powinny stać w zalanym podłożu. Ziemia ma być stale wilgotna, ale nie mokra. Latem, gdy temperatura jest wysoka, skrzydłokwiat możesz podlewać nawet co drugi dzień, czasem codziennie. Zimą kontroluj wilgotność podłoża i pamiętaj, by nie doprowadzić do jego przesuszenia.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Domowy nawóz pomoże rozwiązać problem

Częstym problemem, z jakim zmagają się wielbiciele skrzydłokwiatów, jest brak kwitnienia. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest brak światła. Skrzydłokwiat nie powinien być uprawiany w pomieszczeniu pozbawionym dostępu do promieni słonecznych. Roślinę tę należy przesadzać co roku na wiosnę, do doniczki o rozmiar większej od poprzedniej.

Prawidłowo pielęgnowany skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok. By zatroszczyć się o jego kondycję, musisz pamiętać o regularnym nawożeniu. W tym celu świetnie sprawdzą się… skórki od bananów. Są świetnym źródłem potasu, który korzystnie wpływa na kwitnienie roślin. By przygotować nawóz z banana, skórki pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do słoika. Zalej litrem przegotowanej wody, zamknij i odstaw na 24 godziny. Po upływie doby podlej nawozem skrzydłokwiaty. Nawóz stosuj raz w miesiącu.

Więcej o: