Jak często zmieniać piżamę i pościel? Jeśli robisz to raz na tydzień, popełniasz błąd

Zabrudzenia na odzieży wierzchniej są o wiele bardziej widoczne, co zmusza nas do częstszego prania. Piżamy czy pościeli nie wymieniamy już tak często. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to błąd. Rzeczy, w których śpimy, po tygodniu mogą być bardziej niehigieniczne niż poplamione ubrania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Częsta zmiana piżamy i pościeli powinna wejść w nawyk każdego. Zbyt rzadka wymiana tych elementów może wpłynąć na stan zdrowia i komfort snu. Jak często je wymieniać? Jeśli robisz to raz w tygodniu, możesz popełniać błąd.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Jak często zmieniać pościel? Zadbaj o higienę podczas snu

Częstotliwość wymiany i prania pościeli jest zależna od kilku czynników np. potliwości, pory roku, czy nawet tego ile razy dziennie bierze się prysznic. Wymiana prześcieradeł i poszewek nie powinna jednak odbywać się rzadziej niż raz na 7-14 dni. Pościel to idealne środowisko do rozwoju roztoczy Mikroskopijne pajęczaki żywią się na naskórku, którego jest pod dostatkiem na łóżku. Mikroorganizmy mogą być przyczyną wielu chorób i ataków alergii, więc lepiej jest zadbać o częstszą wymianę pościeli choćby z tego powodu. Co więcej, większość ludzi zaznacza, że śpią lepiej na świeżo wypranych poszewkach.

Wymieniaj piżamę raz w tygodniu lub częściej. Dlaczego to ważne?

Bielizna bądź piżama, w której śpimy, bezpośrednio dotyka naszej skóry, więc znajduje się na niej jeszcze więcej martwego naskórka. Jak często ją wymieniać. Wszystko zależy od tego, ile razy dziennie bierze się prysznic. Jeśli robisz to rano i wieczorem, piżamę można przebierać raz w tygodniu. W przypadku osób, które myją ciało wyłącznie o poranku, zmiana bielizny nocnej nie może odbywać się rzadziej niż raz na trzy dni. Piżamę powinno wymieniać się także podczas letnich wieczorów, gdyż wysokie temperatury zwiększają potliwość.

Więcej o: