Czym wyczyścić żelazko? Zwykle używasz jej do pieczenia, tym razem wykorzystaj do usunięcia zabrudzeń

Wystarczy zagapić się tylko na chwilę, a żelazko przypala się, przy okazji niszcząc ubrania. Na szczęście sposoby na pozbycie się zabrudzeń nie są trudne. Jak wyczyścić żelazko? Znamy triki, które sprawią, że sprzęt będzie jak nowy.

Żelazko, tak jak i każdy inny sprzęt domowy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ślady przypaleń i inne zabrudzenia na szczęście można łatwo usunąć dzięki domowym produktom, bez potrzeby wydawania pieniędzy na drogie, specjalistyczne specyfiki. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Jak wyczyścić żelazko ze spalenizny? Otwórz szafkę i sprawdź, czy masz już te składniki

Przypalenia można szybko i łatwo wyczyścić dzięki zastosowaniu soli kuchennej. Wystarczy rozsypać cienką warstwę na papierze do pieczenia, rozgrzać żelazko do średniej temperatury i delikatnie "wyprasować" sól. Brud powinien w szybkim czasie zniknąć. Drugim prostym sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. W tym celu należy połączyć ją z wodą tak, by powstała gęsta papka i nałożyć na urządzenie. Po około 15 minutach wystarczy wyszorować resztki zabrudzeń i przetrzeć powłokę wilgotną ściereczką. 

Czym wyczyścić żelazko? Pozbądź się zabrudzeń przy pomocy octu

Sprzęty domowe powinny być regularnie czyszczone. Nie inaczej jest w przypadku żelazka, na którym po pewnym czasie osiada kurz i inne zabrudzenia. Prostym i szybkim sposobem na pozbycie się powierzchownego brudu jest zastosowanie octu. Wystarczy wymieszać go z wodą demineralizowaną w proporcji 1:1, wlać do żelazka i włączyć funkcję pary. Należy odczekać, aż cały płyn zniknie, wypłukać zbiornik i usunąć szmatką resztki zabrudzeń. 

Co zrobić, gdy żelazko straci połysk? Wypróbuj trik z folią aluminiową

Jeśli jesteś właścicielem żelazka ze stalową powłoką, które straciło połysk i nie jest już tak śliskie, jak przedtem, wypróbuj trik z folią aluminiową. Jedyne, co należy zrobić, to delikatnie przeprasować pognieciony kawałek produktu, by zabrudzenia zniknęły, a żelazko odzyskało swój dawny wygląd.

Więcej o: