Czym wyczyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć? Domowe triki, dzięki którym będą ci służyć latami

Zamsz to materiał, który można łatwo uszkodzić. Jeśli chcemy, żeby obuwie z tego tworzywa służyło jak najdłużej, należy starannie je pielęgnować. Czym wyczyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć? Warto postawić na domowe sposoby, dzięki którym zachowają swój wygląd.

Zamsz wygląda pięknie, dlatego warto posiadać buty wykonane z tego tworzywa. Niestety wiele osób obawia się zakupu ze względu na nieznajomość sposobów skutecznego usuwania zabrudzeń z tego rodzaju materiału. Regularne czyszczenie zamszowego obuwia jest bardzo ważne. Łatwo ulega ono zniszczeniu, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Warto wykorzystać w tym celu proste, domowe sposoby.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!

Czym wyczyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć? Wykorzystaj to, co masz już w domu

Najprostszym sposobem na niewielkie zabrudzenia jest usunięcie ich gumką do ścierania lub skórką od chleba. Wystarczy przetrzeć jednym z produktów wybrane miejsce, a brud powinien zniknąć. Metodą na nieco większe plamy jest zastosowanie pary wodnej. W tym celu należy zagotować wodę w czajniku lub garnku, przytrzymać buty nad unoszącą się parą i odstawić je do wyschnięcia. Co istotne, para nie szkodzi butom zamszowym tak, jak woda.

Jak dbać o zamszowe buty? Warto przestrzegać kilku zasad

Po zakupie zamszowego obuwia należy o nie szczególnie dbać. Z tego względu warto przestrzegać prostych zasad, które pomogą utrzymać materiał w czystości.

  1. Regularnie szczotkuj buty. To najprostszy sposób na usunięcie niewielkich zabrudzeń, pyłu i kurzu.
  2. Staraj się, by obuwie nie miało bezpośredniego kontaktu z wodą. Niestety materiał łatwo się w ten sposób niszczy, dlatego warto starać się ubierać zamszowe buty w dni, które nie są deszczowe. Jeśli dojdzie do zamoczenia, należy odstawić je do wyschnięcia w naturalnej pozycji, w temperaturze pokojowej.
  3. Zaimpregnuj buty odpowiednim preparatem do zamszu. To sprawi, że nie ulegną zbyt szybko zniszczeniu.
Więcej o: