5 najczęstszych błędów w podlewaniu roślin. Większość osób nie wie, że je popełnia

Podlewanie to tylko pozornie banalnie prosta czynność pielęgnacyjna roślin. Okazuje się bowiem, że robione w niewłaściwy czy niedbały sposób może tylko poważnie zaszkodzić naszym kwiatom, krzewom czy drzewom w ogrodzie.

Podlewanie to podstawa pielęgnacji roślin w ogrodzie czy w doniczkach. Dzięki temu mogą się prawidłowo rozwijać. Zdarza się jednak, że tak prosta czynność wykonywana jest nieprawidłowo. A to z kolei prowadzi do poważnych negatywnych skutków. Rośliny zaczynają chorować, marnieją, przestają rosnąć. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To najczęstszy błąd podczas podlewania. Sprawdź, czy go nie popełniasz

Najczęstszym i najpowszechniejszym błędem podczas podlewania jest niedostosowanie ilości i częstotliwości podlewania do potrzeb roślin. Zanim zdecydujemy się na uprawę konkretnych odmian, warto wcześniej zapoznać się z ich wymaganiami. Nie wszystkie rośliny bowiem potrzebują równie częstego podlewania. Wrzosy czy różaneczniki nie mogą być nawadniane obficie, wiele roślin (np. paprocie) z kolei wymaga stale wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Przelewanie roślin zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach może prowadzić do ich zamierania.

Zalej je wodą i podlej tuje, a nie pożałujesz. Dzięki temu rośliny odżyją i będą pięknie rosłyZalej je wodą i podlej tuje, a nie pożałujesz. Dzięki temu odżyją

Podlewasz rośliny? Pamiętaj o odpowiedniej technice

Równie częstym błędem jest podlewanie roślin w niewłaściwy sposób. Lanie wody jednolitym strumieniem z konewki czy węża ogrodowego to błąd, który prowadzi do wymywania gleby. Podczas podlewania pamiętaj, by wodę lać powoli i rozproszonym strumieniem. Rośliny w ogrodzie lepiej jest podlewać rzadziej, ale bardziej obficie - to sprawi, że mniej wody odparuje, a więcej trafi do korzeni. Te w doniczkach lepiej nawadniać skąpiej, kontrolując wilgotność podłoża. Pamiętaj też, by nie robić tego zimną wodą, bo może to prowadzić do szoku termicznego, w szczególności latem.

Sadzenie i przesadzanie roślin w ogrodzie i doniczkach. Nie zapomnij o tym ważnym kroku

Po posadzeniu rośliny w ogrodzie pamiętaj, by obficie ją podlać. Pobudzi to ukorzenianie i przyjęcie się sadzonki. Rośliny przesadzane lub sadzone w doniczkach podlej, ilość wody dostosowując do wilgotności wykorzystanej ziemi.

Jaka jest najlepsza pora na podlewanie? Lepiej nie rób tego w tych godzinach

W czasie silnych upałów, w środku dnia, nie powinno się podlewać roślin. To w szczególności dotyczy tych uprawianych w ogrodzie. Woda odparuje, zanim dotrze do korzeni, a krople pozostające na liściach i kwiatach mogą prowadzić do poparzeń słonecznych. Rośliny podlewaj bezpośrednio do podłoża i w godzinach porannych lub wieczornych, po zachodzie słońca.

PaproćWlej kilka kropel do paproci, a wyrosną bujne i zdrowe

Czy i jak podlewać rośliny zimą? Nie wszystkie potrzebują częstego nawadniania

Większość roślin w okresie jesienno-zimowym przechodzi w stan spoczynku, co oznacza, że powinniśmy ograniczyć ich podlewanie. Nawadnianie bez zmiany częstotliwości może prowadzić do gnicia korzeni i zamierania roślin. Np. fikusy czy juki zimą nie potrzebują częstego podlewania. Jednak rośliny zimozielone, takie jak iglaki czy bukszpany, nie popadają w całkowity stan spoczynku. By nie doprowadzić do ich zamierania, obficie podlej je przed nadejściem zimy, a pod koniec tej pory roku i w słoneczne i ciepłe dni kontroluj stan gleby.

Więcej o: