Czym wyczyścić żelazko, aby nie pozostawiało plam? Wlej do środka szklankę tego produktu

Zdarza się, że żelazko podczas prasowania zostawia na ubraniach nieestetyczne plamy. Można temu zapobiec stosując proste, domowe sposoby. Zapewne niektóre potrzebne produkty masz już w kuchennej szafce. Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór i wlać go do urządzenia, a problem zniknie.

Regularne czyszczenie żelazka jest bardzo ważne, jeśli nie chcemy, żeby brudziło ubrania lub szybko się zepsuło. Wystarczy chwila nieuwagi, zaniedbanie lub nieprawidłowe użytkowanie sprzętu, by zniszczyć odzież. Na szczęście stosując domowe sposoby pielęgnacji i proste wskazówki można temu zapobiec.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Dlaczego żelazko zostawia plamy na ubraniach? Błędy, których nie należy popełniać

Żelazko brudzi ubrania z kilku powodów, jednak większość z nich związana jest z nieprawidłowym używaniem urządzenia. Wpływ mają na to przede wszystkim:

  • twarda woda z kranu, która wlewana jest zamiast demineralizowanej, 
  • nieregularne czyszczenie żelazka, co sprzyja tworzeniu się osadu blokującego ujście pary,
  • stosowanie zbyt wysokiej temperatury, przez co tkaniny są przypalane.

Jak wyczyścić żelazko, żeby nie brudziło ubrań? Zastosuj tę domową mieszankę

Warto czyścić urządzenie regularnie — najlepiej raz w miesiącu. Zapobiega to ewentualnym awariom i osiadaniu brudu i kamienia. Ważne, by usuwać zabrudzenia z otworów, z których wydobywa się para. Można to zrobić przy pomocy wykałaczki, jednak należy pamiętać, by zachować ostrożność. Skuteczniejszą metodą jest przygotowanie specjalnego roztworu poprzez połączenie octu i wody demineralizowanej w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszankę należy wlać do zbiornika na wodę, podłączyć urządzenie do prądu i postawić je poziomo nad ręcznikiem. Kiedy się nagrzeje, trzeba włączyć kilkukrotnie wyrzut pary, aż do wykorzystania całego roztworu. Pozostałości można wylać do zlewu, a resztki zabrudzeń po ostygnięciu żelazka przetrzeć zwilżoną ściereczką.

Więcej o: