Czyszczenie kostki brukowej nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście na trudność wpływ ma przede wszystkim rozmiar koniecznej do wysprzątania powierzchni, ale i sporej wielkości podjazd czy chodnik można umyć szybko i skutecznie. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które pomogą pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń z oleju czy smaru i usunąć chwasty i mech.
Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Do czyszczenia kostki brukowej nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi. Myjka ciśnieniowa znacznie ułatwia zadanie, ale nie każdy może sobie pozwolić na zakup czy wypożyczenie tak drogiego sprzętu. Do zamiecenia piachu i liści, szczególnie obficie pokrywających chodniki i ogród jesienią, wystarczy zwykła miotła. Przydadzą się również szczotka o szorstkim włosiu lub druciana, wąż ogrodowy oraz kilka produktów, które prawdopodobnie znajdziesz w swojej kuchni.
Po zamieceniu liści i piachu możesz przejść do usuwania zabrudzeń. By pozbyć się plam ze smaru czy oleju, możesz sięgnąć po specjalistyczne środki lub… sodę oczyszczoną. Ten produkt jest niezawodny w codziennych domowych porządkach. Poradzi sobie również ze sprzątaniem ogrodu. Wystarczy, że porcję proszku wymieszasz z odrobiną wody. Gęstą pastę nałóż na plamy i zabrudzenia i wetrzyj w powierzchnię przy pomocy szorstkiej szczotki. Pozostaw na jakiś czas, a następnie wyszoruj kostkę i zmyj sodę zimną wodą. Zrób to dokładnie, by nie pozostały nieestetyczne białe zacieki.
Tłuste plamy wyczyścisz również wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wymieszaj go w proporcji 3:1 i przy pomocy szorstkiej szczotki wyszoruj zabrudzenia. Po wszystkim zmyj wodą. Pamiętaj, by sięgać po produkty ekologiczne, które są bezpieczne dla środowiska!
Ocet spirytusowy pomoże nie tylko wyczyścić powierzchnię kostki, lecz także usunąć chwasty i mech. Jak to zrobić?
Ocet sprawi, że chwasty i mech wyschną i obumrą. Łatwiej będzie je też usunąć zwykłą szczotką. Najlepiej oprysk wykonywać w słoneczny i bezwietrzny dzień. Wbrew pozorom, ocet nie wpłynie na pH podłoża w ogrodzie, nie musisz się więc martwić o swoje rośliny. Uważaj jednak, by nie opryskać nim liści i kwiatów.