Te rośliny działają jak pochłaniacz wilgoci do domu. Warto postawić je w łazience

Nadmiar wilgoci w kuchni czy łazience to poważny problem. Może on bowiem prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni na ścianach. Aby pozbyć się kłopotu, warto umieścić w tych pomieszczeniach rośliny, które chłoną wilgoć. O jakich kwiatach mowa?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Kuchnia czy łazienka to pomieszczenia, które są najczęściej narażone na nadmiar wilgoci. Niesprawna wentylacja, zbyt niskie temperatury i brak wietrzenia sprawiają, że wokół okien, na ścianach i meblach zaczyna gromadzić się pleśń. Co robić? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wentylację. Wyczyść kratkę, pamiętaj o wietrzeniu po kąpieli czy gotowaniu. Sięgnij również po rośliny, które oczyszczają powietrze i zmniejszają wilgotność w pomieszczeniach.

Jak zmniejszyć wilgoć w kuchni czy łazience? Sięgnij po te rośliny

Nadmiar wilgoci to problem, który szczególnie dokuczliwy staje się jesienią i zimą. Co robić, by tego uniknąć? Warto nie tylko zadbać o sprawną wentylację, odpowiednią temperaturę i częste wietrzenie. W utrzymywaniu prawidłowej wilgotności w mieszkaniu pomogą też niektóre rośliny doniczkowe. Świetnie sprawdzą się zarówno w łazience, jak i kuchni czy salonie. O jakich roślinach mowa?

  • Oplątwa to egzotyczna i ciekawie wyglądająca roślina. Nie potrzebuje podłoża i może rosnąć w koszyku. Wymaga jedynie wilgoci i dostępu do światła, z tego powodu świetnie sprawdzi się w łazience. Raz w tygodniu spryskuj ją wodą, a raz na miesiąc zanurz w miseczce z wodą.
  • Zielistka to niewymagająca roślina, która chłonie wilgoć i oczyszcza powietrze z toksyn, takich jak formaldehyd, tlenek węgla czy metale ciężkie. Neutralizuje też promieniowanie elektromagnetyczne. Wymaga umiarkowanego podlewania.
  • Skrzydłokwiat uwielbia wilgoć i cień. Z tego powodu świetnie sprawdzi się w łazience. Wiosną możesz przestawić go bliżej okna. Skrzydłokwiat, poza pochłanianiem wilgoci, również oczyszcza powietrze ze szkodliwych toksyn.
  • Bluszcz pospolity jest niewymagający, rośnie szybko i dobrze czuje się w zacienionych pomieszczeniach. Neutralizuje też nieprzyjemne zapachy, pochłania zarodniki pleśni i oczyszcza powietrze z formaldehydów.
  • Paproć będzie się dobrze czuć w zacienionym pomieszczeniu, nie przepada bowiem za bezpośrednimi i silnymi promieniami słonecznymi. Wchłonie nadmiar wilgoci, zapobiegnie również rozwojowi pleśni. A nade wszystko oczyści powietrze ze szkodliwych toksyn.

Jak zmniejszyć wilgoć w łazience? Sięgnij po te sprawdzone sposoby

Co, jeśli w łazience nie mamy okna? Warto sięgnąć po inne sposoby na ograniczenie wilgoci w tym pomieszczeniu. Po kąpieli pozostawiaj uchylone drzwi. Staraj się nie wieszać mokrego prania w łazience i jeśli to możliwe, wybieraj miejsca z dobrą wentylacją. Na półce możesz umieścić słoik lub talerzyk wypełniony sodą oczyszczoną, która wchłonie nadmiar wilgoci. Podobnie zadziała również żwirek dla kota. Wsyp go do woreczka i postaw w miejscu, w którym gromadzi się woda.

Więcej o: