Jak szybko i skutecznie udrożnić zatoki? Domowe sposoby pomogą uśmierzyć ból

Za uciążliwy ból u nasady nosa, który zwiększa się podczas wysiłku, zazwyczaj odpowiadają zatoki. Domowe sposoby mogą być skuteczne w walce z początkowymi objawami. Są tanie i szybko likwidują przyczyny boleści.

Ból zatok może być bardzo uciążliwy, dlatego warto wypróbować domowe sposoby, które go zmniejszą. Niektóre z nich stosowały już nasze babcie i prababcie — wykorzystywane produkty są tanie i można je znaleźć w prawie każdym sklepie, lub wyhodować samemu w ogrodzie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak szybko i skutecznie wyleczyć zatoki? Domowe sposoby uśmierzą ból i poprawią samopoczucie

Dobrym sposobem na udrożnienie zatok jest stosowanie tzw. parówek. Wystarczy przygotować miskę z gorącą wodą, z której unosi się para i rozpuścić w niej sól i opcjonalnie wybrany olejek eteryczny — najlepiej sosnowy lub miętowy. Kolejnym krokiem jest nakrycie głowy ręcznikiem i wdychanie unoszących się oparów. Należy pamiętać o wdechach nosem i wydechach ustami. Cały zabieg powinien zająć 10 minut i może być powtarzany nawet 4 razy dziennie. Warto zachować ostrożność, by się nie poparzyć.

Domowe sposoby na zatoki? Wypróbuj te produkty

Skuteczny w uśmierzeniu bólu zatok może być sok wytwarzany przez niektóre warzywa, które zazwyczaj wykorzystujemy w kuchni. Wystarczy przekroić na pół czosnek lub cebulę i wdychać ich opary, co szybko przyniesie ulgę. Jeśli dojdzie do załzawienia oczu, należy zrobić przerwę. Można je także zastąpić starkowanym chrzanem, uważając, by nie dostał się do nosa. 

Co zrobić, gdy domowe sposoby nie przynoszą ulgi? To czas na wizytę u lekarza

Warto pamiętać, że domowe sposoby nie każdemu przyniosą ulgę i nie zawsze wyleczą wszystkie dolegliwości. Gdy ból nie ustępuje, należy wybrać się do lekarza, który ustali przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Więcej o: