Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? Wiosną pięknie odrośnie, jeśli będziesz trzymać się tych zasad

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Przygotowanie ogrodu do chłodniejszych temperatur wymaga także odpowiedniego przycięcia trawnika. Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą oraz na jaką wysokość?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą jest niezwykle ważne. Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja pozwoli trawie zdrowo odrosnąć na krótko po nadejściu cieplejszych temperatur. Zmniejsz ryzyko przemarznięcia murawy i zadbaj o ogród. Kiedy kosić trawnik po raz ostatni?

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

 Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? Najlepiej robić to na przełomie tych miesięcy

Data, w której najlepiej jest skosić trawę po raz ostatni, może zmieniać się w zależności od temperatury. Z reguły przyjmuje się, że powinno się to robić nie później niż pierwsze dziesięć dni października. Jeśli jednak jesień okazała się długa i ciepła, zabieg można przesunąć nawet na początek następnego miesiąca.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy po raz ostatni skosić trawnik, koniecznie obserwuj zmiany w pogodzie. Pamiętaj, że trawa może rosnąć nawet do pierwszych przymrozków. Jeśli za wcześnie chwycisz za kosiarkę, murawa może szybko odrosnąć i trzeba będzie skrócić ją jeszcze raz. 

Na jaką wysokość skosić trawę? Przed zimą warto zostawić nieco dłuższe źdźbła

Przygotowując trawnik do zimy, należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej długości źdźbeł. Trawa nie powinna mieć mniej niż 4 centymetry. Jest to idealny wymiar, ponieważ pozwoli on na właściwe zgromadzenie składników pokarmowych w nasadach pędów. Te elementy są niezbędne do właściwego przezimowania trawy i zdrowego odrastania na wiosnę.

Zbyt nisko ścięty trawnik wystawi korzenie roślin na przemarzanie. Z drugiej strony nie można zostawić zbyt długich źdźbeł. Trawa przykryta śniegiem może szybko zacząć gnić, co wstrzyma jej ponowny wzrost. Pamiętaj także, aby podlać świeżo skoszony trawnik. Murawa po przycięciu jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. 

Więcej o: