Przekręć gałkę w kaloryferze i odczekaj kilka godzin. Ten prosty test pozwoli zaoszczędzić pieniądze

Zdarza się, że kaloryfer zaczyna hałasować. Szum czy stuk przeszkadzają, ale mogą też oznaczać inny, poważniejszy problem. Jak się pozbyć tych dziwnych dźwięków? Pomogą te sposoby.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Prawidłowo działające grzejniki nie hałasują. Jeśli po uruchomieniu kaloryfera słyszysz głośny szum wody, może to jednak oznaczać poważniejszy problem. Jeśli dodatkowo grzejnik nie wydziela ciepła, może to oznaczać konieczność wezwania fachowca. Zanim jednak to zrobimy, warto sięgnąć na początek po te porady.

Głośny szum z kaloryfera. Powodem nie zawsze jest usterka

Jeśli kaloryfer hałasuje od samego początku, przyczyną może być jego nieprawidłowa konfiguracja. Wtedy konieczne jest wezwanie fachowca, który poprawi usterkę. Co, jeśli problem pojawił się niedawno? Wówczas powodem może być zwiększenie przepływu wody w centralnym ogrzewaniu. Inną przyczyną może być osad z kamienia, który gromadzi się również w kaloryferze. Taki zator może wywoływać głośny szum, dlatego warto przepłukać grzejnik. Jak to zrobić?

  • Ustaw pokrętło termostatu na najwyższą temperaturę.
  • Pozostaw na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą dobę.

Po tym czasie przywróć optymalną wartość temperatury. Po przepłukaniu uciążliwy hałas powinien zniknąć. Co, jeśli to nie pomogło? Wtedy problemem może być zapowietrzenie.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Możesz to zrobić samodzielnie

Szum w połączeniu z zimnym, słabo grzejącym lub nierównomiernie nagrzewającym się kaloryferem może oznaczać jego zapowietrzenie. Powodem jest przedostawanie się powietrza do wnętrza instalacji i jest to naturalne i często występujące zjawisko. Odpowietrzanie grzejników możesz wykonać samodzielnie. Przygotuj wcześniej klucz nastawny czy płaski, pasujący do zaworu, lub śrubokręt. Dobór narzędzia dostosuj do rodzaju kaloryfera. Zanim zaczniesz odpowietrzać grzejnik, pamiętaj o zakręceniu zaworu i ustawieniu pokrętła termostatu na 0, tak, by wyłączyć dopływ wody. Pod odpowietrznikiem ustaw miskę, możesz też przygotować ściereczki.

  • Przy pomocy klucza lub śrubokrętu odblokuj odpowietrznik grzejnika. Znajdziesz go w górnej części kaloryfera.
  • Delikatnie przekręć pokrętło odpowietrznika.

Jeśli kaloryfer był zapowietrzony, na początku z wnętrza zacznie wydostawać się powietrze, często razem z wodą. Gdy ciśnienie spadnie, a woda zacznie wyciekać powolnym strumieniem, zakręć zawór.

Więcej o: