Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Prawidłowo działające grzejniki nie hałasują. Jeśli po uruchomieniu kaloryfera słyszysz głośny szum wody, może to jednak oznaczać poważniejszy problem. Jeśli dodatkowo grzejnik nie wydziela ciepła, może to oznaczać konieczność wezwania fachowca. Zanim jednak to zrobimy, warto sięgnąć na początek po te porady.
Jeśli kaloryfer hałasuje od samego początku, przyczyną może być jego nieprawidłowa konfiguracja. Wtedy konieczne jest wezwanie fachowca, który poprawi usterkę. Co, jeśli problem pojawił się niedawno? Wówczas powodem może być zwiększenie przepływu wody w centralnym ogrzewaniu. Inną przyczyną może być osad z kamienia, który gromadzi się również w kaloryferze. Taki zator może wywoływać głośny szum, dlatego warto przepłukać grzejnik. Jak to zrobić?
Po tym czasie przywróć optymalną wartość temperatury. Po przepłukaniu uciążliwy hałas powinien zniknąć. Co, jeśli to nie pomogło? Wtedy problemem może być zapowietrzenie.
Szum w połączeniu z zimnym, słabo grzejącym lub nierównomiernie nagrzewającym się kaloryferem może oznaczać jego zapowietrzenie. Powodem jest przedostawanie się powietrza do wnętrza instalacji i jest to naturalne i często występujące zjawisko. Odpowietrzanie grzejników możesz wykonać samodzielnie. Przygotuj wcześniej klucz nastawny czy płaski, pasujący do zaworu, lub śrubokręt. Dobór narzędzia dostosuj do rodzaju kaloryfera. Zanim zaczniesz odpowietrzać grzejnik, pamiętaj o zakręceniu zaworu i ustawieniu pokrętła termostatu na 0, tak, by wyłączyć dopływ wody. Pod odpowietrznikiem ustaw miskę, możesz też przygotować ściereczki.
Jeśli kaloryfer był zapowietrzony, na początku z wnętrza zacznie wydostawać się powietrze, często razem z wodą. Gdy ciśnienie spadnie, a woda zacznie wyciekać powolnym strumieniem, zakręć zawór.