Wrzuć do pralki ziarna czarnego pieprzu i uruchom program. Ten trik uratuje tkaniny

Wrzucanie przypraw do pralki może brzmieć dziwnie, wbrew pozorom ma jednak sens i potrafi zdziałać cuda. Niektóre z nich pomogą pozbyć się przebarwień, inne ochronią nasze ubrania przed utratą koloru. Jedną z takich przypraw jest czarny pieprz.

Wrzucenie pieprzu do pralki brzmi raczej jak niecodzienny i dziwny pomysł. A jednak dzięki tej przyprawie możemy uratować nasze ubrania. To tani i skuteczny sposób, który m.in. pozwoli uniknąć ich zafarbowania. Sprawdź, jak stosować pieprz do prania, jak uratować zafarbowane rzeczy i po jakie jeszcze przyprawy możesz sięgnąć.

Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Wrzuć czarny pieprz do pralki. Ten trik uratuje twoje ubrania

Ta przyprawa najlepiej sprawdzi się podczas prania kolorowych ubrań. Pozwoli uchronić ubrania przed utratą koloru i blaknięciem, a przede wszystkim uniknąć zafarbowywania rzeczy w pralce. Łyżeczkę przyprawy (najlepiej w ziarnach) wrzuć do lnianego woreczka i dobrze go zamknij. Uruchom program dostosowany do zaleceń na metce. Po skończonym praniu wyciągnij ubrania i wytrzep je przed rozwieszeniem, by pozbyć się ewentualnych resztek przyprawy.

Jak uratować zafarbowane ubrania? Sięgnij po liście laurowe

Do pralki z jasnym czy białym praniem trafiła przypadkiem kolorowa skarpetka? A może biała koszula zaplątała się w kolorowych ubraniach? Nic straconego.

  • Kilka lub kilkanaście liści laurowych wrzuć do garnka i zalej wodą.
  • Zagotuj i odstaw do przestudzenia.
  • Gdy wywar osiągnie odpowiednią temperaturę (ok. 40 stopni), wrzuć do niego zafarbowane ubrania i odstaw na kilka godzin do namoczenia.

Na koniec wrzuć rzeczy do pralki i ustaw odpowiedni program. Do dozownika na detergent możesz wsypać łyżkę lub dwie soli. Ta przyprawa przywróci biel jasnym ubraniom.

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami? Nałóż na ubrania tę pastę

Żółte plamy pod pachami pojawiają się na ubraniach pod wpływem potu i antyperspirantów. Zawarte w nich sole aluminium wchodzą w reakcje chemiczne, pod wpływem których włókna zaczynają się przebarwiać i żółknąć. Jak je usunąć?

  • Wymieszaj kilka łyżek sody oczyszczonej z wodą. Pastę nałóż na plamy i wetrzyj. Pozostaw na godzinę, a następnie wrzuć koszulę do prania.
  • Ocet wymieszaj z solą (w proporcji 1:1). Wlej do miski z letnią wodą. Wrzuć zabrudzone ubranie i pozostaw do namoczenia na ok. pół godziny. Na koniec wrzuć do prania.
Więcej o: