Wiemy, że pościel powinniśmy prać raz na tydzień lub dwa. Regularnie wietrzymy kołdry i poduszki, ale często zapominamy o materacu. To w niego wnika pot, brud, martwy naskórek, które stają się pożywką dla roztoczy i bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. Sprawdź, jak często prać materac i jak to zrobić. Dzięki tym domowym sposobom ułatwisz sobie zadanie i zaoszczędzisz na chemicznych środkach.
Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Warto robić to regularnie, najlepiej podczas każdego sprzątania domu. Dzięki temu pozbędziesz się włosów, naskórka i roztoczy, które mogą wywoływać alergie. Częściej po odkurzacz czy szczotkę powinny sięgać osoby, które mają zwierzęta domowe.
Przed przejściem do czyszczenia, zdejmij prześcieradło i odkurz dokładnie materac. Jeśli masz zdejmowany pokrowiec, który możesz prać w pralce, wrzuć go do prania. Uważaj, by nie przeciążyć bębna, to może uszkodzić urządzenie. Materac warto wyczyścić przy pomocy myjki parowej lub mopa ze specjalną nakładką. Jeśli nie masz pod ręką takiego sprzętu, nic nie szkodzi. Równie skutecznie zabrudzeń czy roztoczy pozbędziesz się innymi sposobami.
Najprostszym sposobem na pozbycie się zabrudzeń, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną. Rozsyp ją dokładnie i pozostaw na co najmniej godzinę. Po tym czasie odkurz proszek. Na plamy nałóż pastę z sody oczyszczonej i wody. Wetrzyj ją w zabrudzenia i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec odkurz, a pozostałości usuń wilgotną gąbką lub ściereczką. Plamy możesz również usunąć przy pomocy wody utlenionej i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Wyszoruj zabrudzenia, pamiętając, by nie zamoczyć zbytnio materaca.
Roztocza z kolei usuniesz przy pomocy zwykłego żelazka. Uruchom urządzenie i zacznij prasować materiał, uruchamiając funkcję pary. Uważaj, by temperatura nie była zbyt wysoka, by nie uszkodzić materaca.