Genialny trik na pranie poduszek. Wystarczy, że wrzucisz to do pralki, a będą miękkie i czyste

Nie zdajemy sobie sprawy, że regularne pranie poszewek nie wystarczy, by zadbać o przyjemny sen. Wietrzenie kołder i poduszek pomoże je odświeżyć, ale w ten sposób nie pozbędziemy się drobnoustrojów, roztoczy czy innych zanieczyszczeń. Sprawdź, jak prać poduszki i jak często to robić.

Większość z nas pamięta o regularnym praniu poszewek na poduszki i kołdry oraz prześcieradeł. To jednak nie wystarczy, by zadbać o sen i zdrowie. Każdej nocy w poduszki wsiąka pot, martwy naskórek i kurz. To staje się pożywką dla roztoczy i bakterii. Wietrz kołdry i poduszki, wytrzep je po nocy, by równomiernie rozłożyć wkład, a dwa razy w roku wypierz je w pralce. To pozwoli pozbyć się roztoczy, drobnoustrojów, a także kurzu i potu. Sprawdź, jak to zrobić, by nie zniszczyć poduszek.

Po więcej porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać poduszki? Wrzuć do bębna kilka piłeczek

Zanim wrzucisz poduszkę do pralki, sprawdź oznaczenia na metce lub zalecenia producenta. Sprawdź też, czy w poszyciu są jakieś dziury. Jeśli nie znajdziesz przeciwwskazań, możesz spokojnie przejść do prania. Wrzuć poduszkę do pralki i wybierz program do tkanin delikatnych. Ważna jest niska temperatura, maksymalnie 40 stopni, i niskie obroty. Do bębna wrzuć też kilka piłeczek tenisowych, które rozbiją wsad i sprawią, że poduszka nie straci na objętości. Sięgnij po łagodny detergent, najlepiej w płynie. Poduszkę z wypełnieniem syntetycznym możesz wyprać w sodzie oczyszczonej. Po wypraniu możesz ją wrzucić razem z piłkami tenisowymi do suszarki bębnowej lub wstrząsnąć i rozłożyć na suszarce, co jakiś czas przekładając ją, by schła równomiernie. Przed ponownym użyciem poduszka powinna być całkowicie sucha!

Jak wyprać poduszkę z pierza? Dobierz odpowiednią temperaturę

Poduszki wypełnione pierzem lub naturalnym puchem najbezpieczniej jest prać w temperaturze ok. 30-40 stopni. Sięgnij po specjalny detergent przeznaczony do prania pierza lub łagodny produkt pozbawiony enzymów i środków zmiękczających. Ustaw niskie obroty, a po wypraniu susz poduszkę w suszarce bębnowej lub na świeżym powietrzu, uważając, by nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poduszki z pierza również co jakiś czas przekładaj i trzep, by rozbić puch.

Jak często prać i wymieniać poduszki? Zanim kupisz nową

Poduszkę możesz prać dwa razy w roku. Rób to częściej, jeśli w nocy bardziej się pocisz. Co 2-3 lata warto wymienić poduszkę na nową, choć znakiem, że to najwyższa pora jest zwykle żółknięcie poszycia i zbicie wsadu.

Więcej o: