Zimowanie lawendy. Czy trzeba ją okryć? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zabezpieczyć ją na zimę

Lawenda to jedna z piękniejszych roślin ogrodowych. Do tego pięknie pachnie i ma właściwości lecznicze. Jak zabezpieczyć lawendę na zimę, aby bez trudu poradziła sobie z mrozami i zimnym wiatrem? Wyjaśniamy, czy lawenda może zimować w ogródku. Dowiedz się, czy musisz okrywać tę roślinę na zimę.

Nie wszystkie gatunki lawendy mogą zimować w ogródku. Sprawdź, czy roślina, którą hodujesz, może bezpiecznie przetrwać zimę na zewnątrz.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak dbać o lawendę zimą w domu? W jakich warunkach je przechowywać?

W polskich ogródkach najczęściej rośnie lawenda wąskolistna, lawenda pośrednia, lawenda francuska i lawenda hiszpańska. Zimno najlepiej znosi lawenda wąskolistna, która może zimować na zewnątrz, przy odpowiednim zabezpieczeniu także lawenda pośrednia z powodzeniem przetrwa zimę w ogrodzie. Inaczej jest w przypadku lawendy francuskiej i hiszpańskiej. Te gatunki w okresie zimowym muszą zostać przeniesione do domu. Jak informuje poradnikogrodniczy.pl, należy umieścić je w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Czym okryć lawendę na zimę? Dzięki temu bez trudu przetrwa mroźne dni

Pierwsze przymrozki nie są groźne dla lawendy wąskolistnej i pośredniej, jednak kiedy przez kilka dni utrzymuje się minusowa temperatura, to znaczy, że nadszedł czas na zabezpieczenie tych roślin przed groźnymi dla niej warunkami atmosferycznymi. Portal zielonyogrodek.pl wyjaśnia, że szczególnie niebezpieczne dla lawendy są bezśnieżne zimy. Rośliny najlepiej osłonić przed wiatrem agrowłókniną, gałązkami iglastych roślin lub słomkowym chochołem. Z kolei od podłoża należy podsypać torf lub korę. Natomiast, gdy lawenda została posadzona w rządku, warto zastosować ochronę w formie tunelu, który możemy zrobić przy pomocy folii perforowanej lub agrowłókniny.

Czy przycinać lawendę przed zimą? Nie popełnij tego błędu 

Jeśli zapomniałeś przyciąć lawendę pod konic lata, to lepiej zrób to dopiero wczesną wiosną. Pod żadnym pozorem nie przycinaj brązowych pędów tej rośliny. Ostatni termin na przycinanie lawendy mija we wrześniu, robienie tego w późniejszych miesiącach będzie szkodzić tej roślinie. 

Więcej o: