Namocz w wodzie, a następnie pocieraj nią szybę piekarnika. Brud i tłuste plamy znikną bez szorowania

Czyszczenie piekarnika bywa trudne, szczególnie gdy zaniedbywaliśmy tę czynność mimo regularnego korzystania z urządzenia. Najbardziej zabrudzona bywa szyba od drzwi. Żółty czy brązowy nalot z łatwością usuniesz dzięki... jednej tabletce do zmywarki.

Wbrew pozorom, do czyszczenia piekarnika nie potrzebujesz wcale drogich i silnych środków chemicznych. Produkty przeznaczone do usuwania tłuszczu oczywiście szybko poradzą sobie z zaschniętymi i przypalonymi śladami, ale równie skutecznie zadziałają również domowe sposoby. Potrzebujesz jedynie tabletki do zmywarki. Przydadzą ci się również soda oczyszczona i szare mydło.

Zobacz wideo Jak najłatwiej wyczyścić urządzenia kuchenne - piekarnik, zmywarkę i kran?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Zanurz ją w wodzie i przetrzyj szybę

Tabletki do zmywarki świetnie sprawdzają się podczas czyszczenia piekarnika. Zarówno jego wnętrza, jak i żółtych i brązowych plam na szybie. Jak to zrobić? Wystarczy, że do miseczki wlejesz odrobinę wody, a następnie zanurzysz w niej na chwilę tabletkę do zmywarki. Ważne, by była to tabletka w kostce, a nie żelowa kapsułka. Gdy lekko zmięknie, tabletką pocieraj szybę, starając się równomiernie rozprowadzić produkt okrężnymi ruchami. Jeśli szyba jest wyjątkowo mocno zabrudzona, po wyszorowaniu pozostaw na kilka minut, a następnie zdrap zmiękczony brud przy pomocy metalowej skrobaczki. Po wszystkim przetrzyj powierzchnię wilgotną gąbką, a następnie wytrzyj do sucha.

Czyszczenie piekarnika. Ta domowa pasta pomoże pozbyć się zabrudzeń

Do czyszczenia piekarnika z tłustych i przypalonych plam świetnie sprawdzi się pasta z sody i szarego mydła. Jej przygotowanie jest banalnie proste.

  • Opakowanie sody oczyszczonej (70-80 g) wsyp do miseczki.
  • Ok. 25 g szarego mydła (startego na tarce) rozpuść w porcji wrzątku.
  • Dodaj do sody. Powinna powstać pasta o dość gęstej konsystencji.

Nałóż ją na zabrudzenia i pozostaw na kilkanaście minut. Na koniec wyszoruj miękką gąbką, zmyj wodą i wytrzyj do sucha. Wnętrze piekarnika możesz również wyczyścić przy pomocy wody i octu. Do naczynia żaroodpornego wlej gorącą wodę i ocet w proporcji 1:1. Nagrzej piekarnik do 100 stopni Celsjusza, wstaw naczynie i pozostaw na ok. godzinę. Po wszystkim wytrzyj wnętrze do sucha i zostaw uchylone drzwi do wywietrzenia.

Więcej o: