Czym wyczyścić przypalone żelazko? Wymieszaj dwie łyżeczki z wodą, a cały brud zniknie!

Czym wyczyścić żelazko szybko i skutecznie? Przypalenie żelazka może zdarzyć się każdemu z nas. Zazwyczaj wystarczy do tego tylko chwila nieuwagi. Co robić w takich sytuacjach? Na szczęście urządzenie nie musi trafić do kosza. Podpowiadamy, jak wyczyścić stopę żelazka.

Żelazko to urządzenie, które znajduje się w niemal każdym domu. Choć nowoczesne modele często mają dodatkowe funkcje chroniące nas przed wszelkimi wpadkami, przypalenia i tak mogą się zdarzać, zwłaszcza gdy nasz sprzęt był zakupiony już kilka lat temu. Nie jest to jednak powód do paniki, a przy odpowiedniej pielęgnacji twoje aktualne żelazko posłuży jeszcze długi czas.

Zobacz wideo Sposoby na pogniecione ubrania

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym wyczyścić żelazko szybko i skutecznie? Spróbuj jednego z rodzajów pasty

Żelazka ze stalową stopką są bardziej wytrzymałe, więc z powodzeniem można je czyścić sodą oczyszczoną. Wystarczy nasypać sodę na wilgotną ściereczkę i nacierać nią stopę żelazka. Możesz wykorzystać również szczoteczkę z miękkim włosiem. Do trudniejszych zabrudzeń przygotuj pastę z dodatkiem octu, mieszając sodę i ocet w proporcji 2:1. Do aluminiowych żelazek natomiast polecana jest zwykła pasta do zębów. Taflę żelazka należy zawsze na koniec dokładnie oczyścić wilgotną ściereczką, a do trudno dostępnych zakamarków warto wtedy użyć patyczków kosmetycznych.

Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne? Z pomocą przychodzi ocet

Ocet jest metodą czyszczenia, która sprawdzi się przy każdym rodzaju urządzenia, nawet przy delikatnych żelazkach ceramicznych. Wystarczy, że nasączysz bawełnianą ściereczkę octem i będziesz lekko pocierać ciepłą stopę żelazka do momentu, gdy zabrudzenie da się usunąć. Na koniec przetrzyj stopę żelazka ściereczką zwilżoną w czystej wodzie.

Jak wyczyścić żelazko w środku? Wystarczą dwie łyżeczki tego produktu

Pamiętaj, że o żelazko należy dbać nie tylko wtedy, gdy się przypaliło. Jego regularne czyszczenie to gwarancja, że sprzęt będzie w pełni sprawny przez długi czas. Bardzo istotne jest tu usuwanie kamienia gromadzącego się w pojemniku na wodę. W tym celu możemy wykorzystać kwasek cytrynowy. Do przygotowania odpowiedniego roztworu potrzebujesz 2 łyżeczek kwasku na jedną szklankę filtrowane wody. Taką miksturę wlej do żelazka i włącz funkcję parowania. Poczekaj, aż cała ciecz odparuje i przepłucz żelazko czystą wodą.

Więcej o: