Jak wybielić firanki w domu? Wlej pół szklanki do pralki, a materiał będzie wyglądał jak nowy

Czym bielić firanki? To ważne pytanie szczególnie wiosną, gdy nadchodzi czas porządków domowych. Wiele osób zapomina, że pranie firanek jest bardzo ważne, ponieważ bez tej czynności robią się szare i wyglądają nieestetycznie. Wyjaśniamy, jak skutecznie bielić firanki domowymi sposobami.

Pranie firanek bywa bardzo uciążliwe. Nie chodzi tylko o długość materiału, ale także o jego kolor. Biel po pewnym czasie staje się szara i ciężko przywrócić firanki do pierwotnego stanu nawet po kilkukrotnym praniu. W sklepach można znaleźć wiele chemicznych środków do wybielania, ale zanim wybierzesz się na zakupy wypróbuj domowych sposobów. Sprawdź, jak wybielić firanki szybko i tanio.

Jak prawidłowo wybielić firanki? Zrób to przed praniem, a szybciej je doczyścić

Zanim wrzucisz materiał do pralki, należy go dokładnie namoczyć. Dotyczy to szczególnie bardzo brudnych firanek lub tych wiszących blisko kuchni, ponieważ mogą mieć na sobie tłuste ślady. Aby je usunąć, należy dolać do miski z wodą trochę płynu do mycia naczyń. Następnie włóż mokre firanki do pralki i ustaw program do prania delikatnych tkanin z temperaturą około 30-40 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby zmniejszyć obroty do minimum. Dzięki temu firanki nie będą wygniecione po wyjęciu z bębna.

Pranie firanek domowymi sposobami. Co zrobić, by pozostały białe?

Tanim i skutecznym wybielaczem jest sok z cytryny. Bez obaw, nie pozostawi na materiale żółtych plam. Wystarczy dodać trochę soku lub kwasku cytrynowego do miski z wodą, w której namaczasz firanki przed praniem. Po około 30 minutach firanki będą o wiele jaśniejsze niż przedtem. Doskonale sprawdzi się także soda oczyszczona. Wsyp ją w proporcjach jedna łyżka produktu na 2 litry wody.

Czym wybielić firanki? Ten produkt kosztuje grosze

Detergenty do prania potrafią być drogie i niezbyt skutecznie. Chemia nie jest ekologiczna, a dodatkowo może zapchać pralkę. Najlepszym środkiem do prania jest ocet. Sprawdzi się on przy czyszczeniu różnych materiałów, ale szczególnie pomoże przy firankach. Nie tylko je wybieli, ale też usztywni, dzięki czemu nie wygniotą się w trakcie prania. Wystarczy dolać pół szklanki octu do pralki i odrobinę proszku. Po takim czyszczeniu firanki będą wyglądać jak nowe!

Więcej o: