Jak przechowywać awokado? Wystarczy kilka kropel, a owoc zachowa świeżość na długo

Awokado to popularny owoc, z którego można przyrządzić wiele smacznych dań. Niestety szybko traci swoją świeżość, dlatego trzeba go szybko zjeść lub trzymać we właściwy sposób. Wyjaśniamy, jak przechowywać awokado, aby nie zrobiło się czarne.

Awokado to pyszny owoc, który można spożywać w różnej postaci. Doskonale sprawdzi się jako pasta do kanapek, koktajl czy dodatek do sałatki. Oprócz przepisów warto wiedzieć, co zrobić z owocem po przekrojeniu, aby nie sczerniał. Sprawdź, jak przechowywać awokado, żeby zachować jego świeżość na długo.

Jak wybrać awokado? Zwróć uwagę na kolor skórki

Jeśli mamy ochotę zjeść awokado niedługo po zakupie, należy wybrać owoc dojrzały. Po czym go poznać? Dojrzałe awokado mają ciemnozieloną skórkę, niekiedy nawet brązową i są miękkie. Po lekkim naciśnięciu palcem owoc powinien się delikatnie odkształcić. Jasne i twarde awokado nie będą jeszcze gotowe do spożycia.

Co zrobić z awokado niedojrzałym? Przyspiesz ten proces

Warto wiedzieć, jak przechowywać awokado, aby szybciej dojrzało. W lodówce można je trzymać nawet 2 tygodnie, ale jeśli chcemy je zjeść szybciej, należy schować je w inne miejsce. Przede wszystkim owoc przechowujemy w miejscu zacienionym, bez dostępu do światła i w temperaturze pokojowej. Dobrym miejscem będzie szuflada lub papierowa torba. Możesz także włożyć awokado do jednej miski z jabłkami i bananami. Wydzielają one enzymy, które przyspieszą proces dojrzewania i owoc będzie gotowy do spożycia już po dwóch dniach.

Jak przechowywać awokado po przekrojeniu? Liczy się czas

Dojrzałe awokado w całości można spokojnie przechowywać w lodówce przez około 2-3 dni. Po przekrojeniu nie należy jednak długo zwlekać z jego zjedzeniem. Owoc szybko zrobi się czarny i nie będzie wyglądał apetycznie. W tej sytuacji należy zachować pestkę, dzięki której awokado będzie świeższe przez dłuższy czas. To, co zostało zawiń wraz z pestką w folię aluminiową i schowaj do lodówki. Możesz dodatkowo skropić owoc sokiem z cytryny.

Więcej o: