Nie wyrzucaj ich do śmieci! Zamiast tego, rozsyp na grządkach. Odstraszą ślimaki za darmo

Ślimaki są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników w naszych ogrodach. Przez to, że żywią się liśćmi, korzeniami i płatkami większości roślin, skrzętnie niszczą nasze uprawy. Dlatego też należy jak najszybciej reagować na ich obecność. Sprawdź, jak pozbyć się ślimaków domowymi sposobami.

Zastanawiasz się, jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie? Choć wydaje się to trudne, jest parę domowych sposobów, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się uciążliwych szkodników. Jeden z nich jest całkowicie darmowy, co więcej, pozytywnie wpłynie na twoje grządki i zdrowy wzrost roślin.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ślimaków? Zamiast je wyrzucać, posyp nimi grządki

Większość z nas wypija w ciągu dnia chociaż jedną kawę. Najczęściej fusy po napoju wyrzucamy do śmietnika, a to wielki błąd. Mogą nam się one bardzo przydać. Zwłaszcza przy przepędzaniu ślimaków z naszego ogródka. Wystarczy, że rozsypiesz fusy w miejscach grasowania szkodników, wokół roślin i warzyw, a także w okolicach chodników. Ślimaki nie znoszą zapachu kawy i będą omijać posypane miejsca szerokim łukiem. Ponadto fusy użyźniają i poprawiają jakość gleby, więc nie zaszkodzą twoim roślinom, a wręcz wspomogą ich zdrowy wzrost.

Kuny pod silnikiem nie będą już stanowić problemu Kuny pod silnikiem nie będą już problemem. Wystarczy, że przyczepisz tam

Te zapachy odstraszają ślimaki. Nie tylko fusy po kawie, wypróbuj te rośliny

Nie tylko zapach kawy odstrasza ślimaki. Okazuje się, że szkodniki nie tolerują także wielu ziół. Warto pomyśleć o zasadzeniu ich w okolicach warzyw i owoców, najczęściej zjadanych przez mięczaki. Możesz także rozsypać suszone zioła wokół swoich grządek, by skutecznie je przepędzić. Zapachy, których ślimaki najbardziej nie lubią, to: majeranek, rumianek, macierzanka, szałwia, a także... cebula. Dobrym pomysłem będzie pokrojenie dojrzałej cebuli w piórka i rozrzucenie w miejscach, gdzie bytują szkodniki. Wspomniane zioła odstraszają również insekty, takie jak pająki, komary, czy muchy.

Żonkile w wazonie Trzymasz kwiaty w wazonie? Wrzuć ją do wody, a kwiaty nie zwiędną!

Domowy sposób na ślimaki. Zabezpiecz przed nimi swoje rośliny

Warto również dodatkowo utrudnić ślimakom dostęp do naszych grządek. Doskonałymi przeszkodami będą dla nich rozsypane wokół roślin igiełki sosnowe, ostre kamyczki, trociny, czy skorupki po jajkach. Możemy także poukładać większe patyki i usypać kopce tak, by nie mogły się przez nie przedrzeć. Aby zapobiegać inwazji szkodników, pamiętajmy również o regularnym przekopywaniu grządek. Często bowiem pod pierwszą warstwą ziemi możemy znaleźć jaja ślimaków. Najlepiej jest się ich pozbyć.

Ile gotować jajko na miękko? Jajka na miękko: ile gotować? Rady dla początkujących kucharzy

Więcej o: