Jak wyczyścić srebro? Wystarczy jedna łyżeczka popularnego proszku, a efekty zwalą cię z nóg

Czym wyczyścić srebro? To pytanie, które zapewne nurtuje wielu miłośników srebrnych przedmiotów. Ciemny nalot to wyjątkowo uporczywy problem. Jak z nim walczyć? Nie musisz ich wyrzucać, wystarczy, że sięgniesz po kilka sprawdzonych domowych sposobów, a twoje srebro znów będzie lśnić jak nowe!

Srebrne przedmioty wyglądają bardzo okazale, dopóki nie zaczną ciemnieć i matowieć. Wtedy bez wątpienia tracą swój urok. Co zrobić w takiej sytuacji? Wyprawa do jubilera nie jest jedynym wyjściem! Domowa renowacja z pewnością przywróci błyskotką ich dawny blask i nada im drugie życie. 

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka? Wybierz serwis wybierz serwis

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego srebro ciemnieje? Czarny nalot to częsty problem

Właściciele srebrnej biżuterii, czy zastawy, zapewne zdają sobie sprawę z tego, iż z czasem ten surowiec nieco zmienia swój wygląd. Po dłuższym czasie zaczyna on żółknąć i ciemnieć. Dlaczego tak się dzieje? Jest to naturalny proces wynikający z reakcji chemicznej, która zachodzi podczas kontaktu srebra z powietrzem i substancjami w nim zawartymi. Głównym winowajcą jest tutaj dwutlenek siarki. Niestety czarny osad potrafi wyglądać mało estetycznie i zniechęcać do dalszego użytkowania danych przedmiotów. Aby nie spisać błyskotek na straty, warto wyczyścić je za pomocą jednego z genialnych domowych trików

Czym czyścić srebro? Wystarczy jedna łyżeczka produktu z kuchni

Czyszczenie srebra w warunkach domowych może być banalnie proste oraz niezwykle tanie. W tym przypadku świetnie sprawdzi się roztwór na bazie sody oczyszczonej i octu. Do miski wlej około 1 l gorącej wody, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej oraz jedną łyżkę octu. W powstałej mieszance namocz srebrne przedmioty. Odczekaj 30 minut i osusz je za pomocą miękkiej ściereczki. Twoja biżuteria natychmiast odzyska dawny blask, a tych odetchniesz z ulgą!

Domowy sposób na czyszczenie srebra. Pomoże ci folia aluminiowa

Innym sposobem na usunięcie ciemnego nalotu jest wykorzystanie zwykłej folii aluminiowej. Wyłóż nią dno głębokiej miski, a następnie zasyp 5 łyżkami soli kuchennej. Całość zalej lirem gorącej wody i wsadź do roztworu srebrne przedmioty. Zostaw je na kilka godzin, kontrolując co jakiś czas ich stan. Pamiętaj, aby do tego zabiegu nie używać metalowej miski lub pojemnika, gdyż pewna reakcja chemiczna może uniemożliwić wyczyszczenie srebra

Więcej o: