Muszki w kwiatach doniczkowych. Jak skutecznie z nimi walczyć? Ten napar przepędzi je na dobre

Z twoich doniczek wylatują muszki? To znak, że rośliny zaatakowały ziemiórki. Choć wyglądają one całkiem niewinnie, to ich larwy potrafią w szybkim tempie uszkadzać kwiaty. Jak się ich pozbyć? Zamiast sięgać po chemiczne preparaty, wypróbuj ten genialny domowy sposób. Tę pułapkę możesz stworzyć całkiem sam!

Niestety rośliny domowe są niezwykle podatne na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Wyjątkowo popularne są ziemiórki, których dorosłe osobniki wylatują z doniczek w postaci małych muszek. Jednak to nie one niosą największe zagrożenie. Wszystkie szkody wyrządzają ich larwy, bytujące w podłożu. Rozwijając się, podgryzają korzenie i pędy, przez co roślina szybko marnieje. Na szczęście jest kilka niezawodnych domowych sposobów, które w mig poradzą sobie z niechcianym gościem. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się muszek z roślin doniczkowych? Ta pułapka to prawdziwy hit

Żółte lepy na owady to stary, lecz niezawodny sposób. Używając pułapek z klejącą warstwą, pozbędziesz się dorosłych osobników, które szybko rozprzestrzeniają się po domu i urzędują np. na jedzeniu. Specjalny lep na ziemiórki należy umieścić w doniczce, a szkodniki natychmiast do niego przylgną. Jeżeli chcesz uniknąć wycieczki do sklepu ogrodniczego, możesz sam stworzyć pułapkę inspirowaną ikonicznymi żółtymi lepami. Jak? Do małej miseczki wlej łyżkę octu, dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń i odrobinę żółtego barwnika. Kolor i zapach domowego preparatu nie umknie uwadze szkodnikom. 

Ziemiórki w doniczce. Napar z czosnku natychmiast wypędzi ziemiórki 

Gdy zauważysz, że w doniczkach zaczynają pojawiać się małe muszki, reaguj szybko! W pierwszej kolejności oddziel zainfekowane rośliny od tych zdrowych, a następnie stwórz domowy preparat na szkodniki. To banalnie proste! Weź dorodną główkę czosnku, rozgnieć ją i zalej szklanką gorącej wody. Poczekaj, aż napar ostygnie i rozcieńcz go w 1 l wody. Tak przygotowanym domowym nawozem podlej wszystkie rośliny. Czosnek powinien w mig rozprawić się z żarłocznymi larwami i uratować twoje rośliny

Jak rozpoznać obecność szkodników? Zamiast na kanapkę, włóż go do doniczki 

Nie wiesz, które rośliny są zarażone? Jest pewien genialny trik, który szybko rozwieje twoje wątpliwości! Do wykonania szybkiego testy wystarczy ci zaledwie kawałek ogórka. Warzywo pokrój w plasterki i ułóż ja na wierzchniej warstwie podłoża. Pamiętaj, aby ziemia była wilgotna, ponieważ sucha zanieczyści ogórka i cały plan spali na panewce. Po upływie 24 godzin sprawdź, czy na ogórku widnieją ślady szkodników i ich żerowania. Jeżeli tak, to nie ma wątpliwości, że roślina wymaga wyżej opisanego domowego środka ochrony roślin

Więcej o: