Nasze białe ubrania dość często i szybko ulegają zniszczeniu. Wszelkie plamy są na nich bardzo widoczne, a i same z siebie nierzadko ulegają poszarzeniu lub zżółknięciu. Niektórych procesów da się uniknąć, ale jeśli mamy w szafie sporo ubrań, które chcielibyśmy odświeżyć, warto zrobić samodzielnie domowy wybielacz. Wystarczy tylko parę składników, by ciuchy były jak nowe.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ubrania tracą swój pierwotny kolor, już spieszymy z odpowiedzią. Przyczyną szarzenia białych ubrań jest najczęściej pranie ich w nieodpowiedniej temperaturze lub przy użyciu zbyt silnych, źle dopasowanych detergentów. Nierzadko również sam stan pralki ma wpływ na wygląd ciuchów. Bęben i podajniki należy regularnie czyścić, gdyż zalegający tam brud i pleśń, mogą brudzić nasze pranie. Aby zapobiec szarzeniu białych ubrań, zwracajmy uwagę na zalecenia na metkach. Jeśli ich nie posiadamy, stosujmy uniwersalne zasady, takie jak: segregowanie kolorami, pranie w średniej temperaturze (najlepiej 60 stopni Celsjusza), używanie delikatnych płynów, przystosowanych do jasnych materiałów.
Zamiast używać do prania drogich i chemicznych wybielaczy, postaw na domowe rozwiązania. Pomoże nam w tym soda oczyszczona, znana ze swoich właściwości rozjaśniających i odplamiających. Za jej pomocą skutecznie wybielimy nasze poszarzałe i zaplamione ubrania. Ponadto materiał będzie miękki i miły w dotyku. Jej użycie jest banalnie proste, wystarczy, że do standardowego prania zamiast proszku użyjesz pół szklanki sody i włączysz standardowy program. W razie potrzeby proces zalecamy powtórzyć.
Kolejnym tanim i naturalnym wybielaczem jest ocet biały, który większość z nas posiada w swojej kuchni. Nadaje się on zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Aby przywrócić dawną biel ubrań lub pozbyć się uporczywej plamy, należy wlać do podajnika około szklanki octu (w miejsce, gdzie zawsze wlewamy płyn do płukania) i włączyć standardowy program. Co istotne, materiał po wypraniu nie będzie miał zapachu octu, ale jeśli chcemy, możemy wymieszać go z delikatnym płynem lub dolać olejek eteryczny. W przypadku odplamiania ręcznego ubrudzone tkaniny powinniśmy namaczać w occie przez minimum godzinę, a następnie wyprać w tradycyjny sposób.