Jak wybielić ubrania bez użycia wybielacza? Ten produkt za 2 zł sprawi, że znów będą śnieżnobiałe

Plamy na ubraniach nie jest jedyną przeszkodą, z którą borykamy się podczas robienia prania. Czasami o wiele trudniej poradzić sobie ze zmianą koloru. Twoja ulubiona bluzka zżółkła? Nic straconego. Wystarczy kupić jeden tani produkt, a problem zniknie w mgnieniu oka.

Nasze białe ubrania dość często i szybko ulegają zniszczeniu. Wszelkie plamy są na nich bardzo widoczne, a i same z siebie nierzadko ulegają poszarzeniu lub zżółknięciu. Niektórych procesów da się uniknąć, ale jeśli mamy w szafie sporo ubrań, które chcielibyśmy odświeżyć, warto zrobić samodzielnie domowy wybielacz. Wystarczy tylko parę składników, by ciuchy były jak nowe.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ubrania tracą kolor z różnych przyczyn. Tylko jak temu zapobiec? 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ubrania tracą swój pierwotny kolor, już spieszymy z odpowiedzią. Przyczyną szarzenia białych ubrań jest najczęściej pranie ich w nieodpowiedniej temperaturze lub przy użyciu zbyt silnych, źle dopasowanych detergentów. Nierzadko również sam stan pralki ma wpływ na wygląd ciuchów. Bęben i podajniki należy regularnie czyścić, gdyż zalegający tam brud i pleśń, mogą brudzić nasze pranie. Aby zapobiec szarzeniu białych ubrań, zwracajmy uwagę na zalecenia na metkach. Jeśli ich nie posiadamy, stosujmy uniwersalne zasady, takie jak: segregowanie kolorami, pranie w średniej temperaturze (najlepiej 60 stopni Celsjusza), używanie delikatnych płynów, przystosowanych do jasnych materiałów.

Zżółke ubrania? Użyj tego produktu, a znów będą śnieżnobiałe

Zamiast używać do prania drogich i chemicznych wybielaczy, postaw na domowe rozwiązania. Pomoże nam w tym soda oczyszczona, znana ze swoich właściwości rozjaśniających i odplamiających. Za jej pomocą skutecznie wybielimy nasze poszarzałe i zaplamione ubrania. Ponadto materiał będzie miękki i miły w dotyku. Jej użycie jest banalnie proste, wystarczy, że do standardowego prania zamiast proszku użyjesz pół szklanki sody i włączysz standardowy program. W razie potrzeby proces zalecamy powtórzyć.

Jak pozbyć się plam z białego ubrania? Użyj produktu, który masz w kuchni

Kolejnym tanim i naturalnym wybielaczem jest ocet biały, który większość z nas posiada w swojej kuchni. Nadaje się on zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Aby przywrócić dawną biel ubrań lub pozbyć się uporczywej plamy, należy wlać do podajnika około szklanki octu (w miejsce, gdzie zawsze wlewamy płyn do płukania) i włączyć standardowy program. Co istotne, materiał po wypraniu nie będzie miał zapachu octu, ale jeśli chcemy, możemy wymieszać go z delikatnym płynem lub dolać olejek eteryczny. W przypadku odplamiania ręcznego ubrudzone tkaniny powinniśmy namaczać w occie przez minimum godzinę, a następnie wyprać w tradycyjny sposób.

Więcej o: