Jak wyczyścić ruszt z piekarnika? Wymieszaj te produkty i wlej do worka. Tłuszcz i przypalenia znikną

Czyszczenie rusztu z piekarnika może spędzać sen z powiek. Szorowanie spalenizny i tłuszczu często wymaga czasu i wysiłku. Jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie? Okazuje się, że pomocnym może być worek na śmieci.

Czyszczenie piekarnika nie należy do przyjemności, szczególnie kiedy trzeba umyć metalowy ruszt. Często samo szorowanie nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Przypalone resztki, tłuszcz czy inne zanieczyszczenia są trudne w domyciu i sprawiają wiele trudności. Znamy sposób, aby zaoszczędzić nieco czasu i wysiłku. 

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Kratka od piekarnika - jak szybko i skutecznie ją wyczyścić? 

Czasem ręczne szorowanie nie daje pożądanego rezultatu i trzeba wtedy skorzystać z mocnych środków chemicznych lub sprytnych sposobów. Czyszczenie rusztu może być jednak łatwe i przyjemne. Wystarczy, że użyjesz... worka na śmieci! Potrzebujesz:

  • worek na śmieci (taki, który zmieści cały ruszt i będzie można go związać)
  • kostka do zmywarki 
  • sodę oczyszczoną
  • płyn do naczyń
  • woda 
  • miska

Do miski wlej gorącej, ale nie wrzącej wody. Rozpuść w niej tabletkę do zmywarki, dodaj 3-4 łyżki sody oczyszczonej i niewielką ilość płynu do naczyń. Do worka na śmieci włóż ruszt i wlej do środka gotowy roztwór. Następnie zostaw taki ruszt najlepiej w wannie czy pod prysznicem, by w razie przecieków nie zalać powierzchni. Zostaw tak worek najlepiej na całą noc. 

Następnie, wyciągnij z worka ruszt i przemyj pod bieżącą wodą, wylej z worka całą zawartość, a następnie zutylizuj worek. W przypadku, gdy pozostały niewielkie zanieczyszczenia na ruszcie, wystarczy przetrzeć je gąbką. 

Jak unikać przypaleń i zabrudzeń z tłuszczu w piekarniku? 

Pamiętaj, aby po każdym użyciu piekarnika wstawić naczynie żaroodporne z wodą (dla lepszego efektu możesz również rozpuścić kostkę do zmywarki lub dodać kilka kropel płynu do naczyń). Wypełnione naczynie wstaw do rozgrzanego piekarnika na ok. 100 stopni, odczekaj ok. 2 godziny. Po upływie tego czasu wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną szmatką. 

Więcej o: