Kiedy sadzić bratki na balkonie? Wykorzystaj ten trik, a nawet przymrozki nie będą im straszne

Bratki w doniczkach to bezkonkurencyjny symbol zbliżającej się wiosny. Kiedy powinno się je posadzić? Lepiej nie pomyl tych terminów, a będą pięknie i długo kwitły. Uprawa bratków może być bajecznie prosta. Wystarczy kilka zasad, a twój balkon zmieni się w istną łąkę.

Już za chwilę bratki staną się główną ozdobą balkonów oraz ogrodów. Mamy dla ciebie kilka prostych zasad dzięki, którym twoja praca przy ich sadzeniu nie pójdzie na marne. Jak i kiedy najlepiej to zrobić? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić bratki na balkonie i w ogrodzie? Unikaj tych częstych błędów

Choć mowa o jednej roślinie, to terminów na jej sadzenie jest kilka. Wszystko zależy od tego, gdzie masz zamiar posadzić swoje bratki. Jeżeli chcesz, aby dumnie zdobiły twój balkon, to lepiej się pośpiesz. Sadzonki najlepiej umieścić w ziemi wczesną wiosną, a zatem ich sadzenie można rozpocząć już w marcu. Pamiętaj, aby poczekać na moment, gdy miną największe przymrozki, a noce staną się nieco cieplejsze. Sadzisz bratki w ogrodzie? W tym wypadku musisz poczekać nieco dłużej. Ich uprawę należy zacząć w połowie maja. Ponadto kwiaty możesz sadzić również jesienią, lecz nie później niż w pierwszej połowie września. 

Jak sadzić bratki w doniczkach? Pomoże ci jeden produkt z lodówki

Te kwiaty preferują żyzną i mocno próchniczą ziemię. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tzw. ogrodnictwem, możesz posłużyć się glebą przeznaczoną do roślin balkonowych, którą zapewne dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym. Do wysiewu bratków z nasion świetnie sprawdzi się wytłaczanka po jajkach! W każdej dziurce powinno znaleźć się jedno nasiono. Kiedy wzejdą, należy przełożyć je do większych doniczek i regularnie podlewać, tak aby podłoże było stale wilgotne, lecz nie przemoczone. 

Bratki: uprawa i pielęgnacja. Ten trik sprawi, że wytrzymają nawet największe mrozy

Chcesz, żeby twoje bratki przetrwały zimę? Nieco ogranicz podlewanie, gdyż w tym okresie woda znacznie dłużej utrzymuje się w podłożu. Ponadto uważaj, aby nie zamoczyć liści, które są mocno podatne na różnego rodzaju choroby, a wilgoć może tylko pogorszyć sprawę. Ważne jest to, żeby sadzonkom dostarczać płyny tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 0 stopni Celsjusza. Aby kwiaty długo cieszyły twoje oczy, postaraj się regularnie usuwać zmarniałe pędy

Więcej o: