Przycinanie wrzosów po zimie. Kiedy to zrobić? W ten sposób zyskasz piękne i gęste krzewinki

Przycinanie wrzosów powinno być wykonywane raz w roku, jeśli chcesz mieć ładne i gęste krzewinki. Należy dbać o regularne podcinanie, ponieważ niepodcinany wrzos traci na atrakcyjności, a nawet zdrowiu. Sprawdź, kiedy podcinać wrzosy, ponieważ termin już tuż tuż!

Wrzosy to piękne rośliny, które zdobią nasze ogrody i balkony. Przycinanie ich w dużej mierze ma wpływ na późniejszy wygląd, stan oraz kwitnienie rośliny. Jeśli zrobisz to w nieodpowiednim terminie, może to skutkować później pozbawienia rośliny pąków kwiatowych. Zatem, jak i kiedy podciąć wrzosy? 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego warto wykonać coroczne cięcie wrzosów i kiedy ciąć wrzosy po zimie? 

Cięcie wrzosów jest kluczowym elementem w pielęgnacji tych roślin. Jeśli chcesz, by twoje wrzosy tworzyły ładne, gęste i zwarte kępy i pięknie kwitły, należy je przyciąć raz w roku. Nieprzycinanie będzie skutkowało tym, że pędy rośliny wybiją się za bardzo do góry, a pędy stwardnieją. Przez to roślina zdecydowanie straci na atrakcyjności i późniejsze cięcie może doprowadzić do obumarcia rośliny. 

Wrzosów nie należy przycinać jesienią, gdyż naraża to roślinę na przemarznięcie, a zimą ta roślina nadal pięknie się prezentuje. Wrzos przycinamy na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia. Jednak jeśli po podcięciu pojawią się przymrozki, warto przykryć roślinę. Odmianę wrzosów, które kwitną na wiosnę, należy przyciąć w maju i czerwcu

Jak prawidłowo przyciąć wrzosy i czym to zrobić? 

Wrzosy przycinamy ręcznie, wycinamy pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiatostany. Wycinamy tylko te fragmenty, które przekwitły. Jeśli wytniemy roślinę zbyt nisko, roślina może się nie zregenerować. Dodatkowo zabieg ten należy wykonywać w dni bezdeszczowe, by roślina po cięciu szybko się zregenerowała i nie zaczęły się rozwijać choroby grzybowe. 

Jeśli mamy niewielką ilość roślin, do przycięcia wystarczy ostry sekator. Jednak w przypadku gdy tych roślin jest znacznie więcej, przydatne mogą okazać się nożyce ogrodowe. Po zakończeniu cięcia warto nasilić roślinę nawozem (bez dodatku wapnia) oraz zrobić wyściółkę z kory sosnowej. 

Więcej o: