Jak wyczyścić baterię łazienkową? Sięgnij po produkty z kuchni. Za żaden nie zapłacisz więcej niż 5 zł

Kamień, osad z mydła, czy resztki pasty do zębów często osadzają się na kranie w łazience. Jak wyczyścić baterię, aby znów lśniła jak wcześniej? Wystarczą trzy produkty, które prawdopodobnie masz już w domu. Na żaden z nich nie wydasz więcej niż kilka złotych.

Twarda woda w kranie, osad z mydła, czy plamy po paście do zębów nie sprzyjają w utrzymywaniu czystości w łazienkach. Sprawiają, że pojawiają się nieestetyczne zacieki, które mogą być problematyczne w usunięciu. Przy czyszczeniu baterii ważne jest, by zachować regularność, gdyż raz w miesiącu to za mało. W jaki sposób wyczyścić baterię łazienkową? 

Zobacz wideo Jak pielęgnować zlew, by był zawsze lśniący i czysty?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowej. Wystarczą trzy produkty

Jeśli nie lubisz używać środków chemicznych, wypróbuj domowych sposobów. Wystarczy, że sięgniesz po produkty, które na pewno masz w domu, takie jak ocet czy soda oczyszczona. 

  • Ocet - najbardziej skuteczny w walce z kamieniem. Jednak nie używaj samego octu, zmieszaj go z wodą w równych proporcjach. Wystarczy, że namoczysz ściereczkę mieszanką i przetrzesz kran. Następnie przetrzyj na sucho ściereczką z mikrofibry. 
  • Soda oczyszczona - wystarczą 3 łyżki z 1 łyżką wody, by uzyskać pastę, którą wystarczy nałożyć na zabrudzenia, by je rozpuścić. Gdy papka zadziała, wystarczy zmyć ją wodą. 
  • Kwasek cytrynowy - zmieszaj wodę z kwaskiem, nasącz gąbkę lub ściereczkę i umyj baterię. Zamiast kwasku można użyć soku z cytryny. 

Zapobiegaj powstawaniu zabrudzeń, poprzez codzienne przecieranie kranu suchą ściereczką z mikrofibry. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze go umyj. 

Perlator - co to jest i do czego służy w baterii łazienkowej? 

Nie zwracamy na to nigdy uwagi i nie zastanawiamy się nad jego funkcją. Perlator jest specjalną nakładką siatkowaną, często schowaną wewnątrz lub nakręcana na zewnątrz wylotu kranu. Mocuje się go w celu łatwego i skutecznego oszczędzania wody. Dzięki niemu można oszczędzić aż do 60% wody. Na nim również osadza się brud i kamień. Warto więc zadbać również o jego czystość. Wystarczy, że odkręcisz i zanurzysz perlator na noc w roztworze octu lub kwasku, by rano cieszyć się czystym, pozbawionym osadu sitkiem.

Więcej o: