Jak odkamienić czajnik? Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w kuchennych szafkach. Będzie jak nowy

Jak odkamienić czajnik elektryczny? Zazwyczaj woda używana do gotowania, czy parzenia kawy lub herbaty jest twarda, co niekorzystnie wpływa na stan naszego sprzętu. Pojawiający się przez to kamień może przysporzyć sporych problemów. Jak się go pozbyć w domowy sposób? Znamy odpowiedź.

Osad, który możemy zauważyć w  naszych czajnikach, jest popularnie nazywany kamieniem. Tak naprawdę jednak to związek wapnia, minerałów i zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie z naszych wodociągów. Im więcej takiego osadu pojawia się na ściankach czajników czy innych urządzeń, tym więcej problemów z jego usunięciem. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą nam się ich pozbyć. 

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym? To proste

Kwasek cytrynowy świetnie działa jako odkamieniacz. Jest niesamowicie skuteczny, jednak nie ma bardzo mocnego odczynu kwasowego, co sprawia, że działa delikatniej niż na przykład ocet. Jego zapach również jest delikatniejszy, dlatego może być bardzo dobrą alternatywą dla wcześniej wspomnianego płynu. Kwasek cytrynowy w proszku rozcieńczamy - jedna torebka będzie idealna na jeden litr wody. Możemy również, zamiast proszku użyć soku ze świeżej cytryny. Wlewamy wówczas szklankę soku do czajnika i dopełniamy go wodą. Po zagotowaniu odstawiamy urządzenie z roztworem na parę godzin na bok, tak by kwas mógł, jak najmocniej i najdłużej działać i rozpuszczać kamień. Na koniec kilkukrotnie płuczemy czajnik gorącą wodą. Cytryna jest bardzo znana ze swoich właściwości odświeżających.  

Czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną. Będzie lśnił jak nowy

Ten znany, naturalny środek również sprawdzi się przy odkamienianiu czajnika. Jak chyba wie większość osób, jest on często stosowany w różnej formie podczas wielu domowych porządków. Wystarczy rozpuścić tę substancję w proporcjach: trzy łyżki na litr zagotowanej wody, a wnętrze naszego urządzenia łącznie z grzałką będzie czyste i wolne od kamienia. Soda oczyszczona jest jednym ze składników proszku do pieczenia, nie jest więc jakkolwiek szkodliwa dla naszego zdrowia, ma jedynie dość gorzki smak. Po jej użyciu wystarczy raz przepłukać czajnik gorącą wodą i można dalej go używać. Po tych metodach warto również przemyć go dodatkowo w środku płynem do naczyń, uważając na elementy przewodzące prąd. 

Więcej o: