Kiedy sadzić lawendę? Pielęgnuj ją w ten sposób, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami już latem

Czy lawenda jest wieloletnia? Jeśli odpowiednio o nią dbamy, będzie z nami przez długie lata. Ta roślina bardzo mocno kwitnie i przyjemni pachnie. Aby ozdabiała nasz ogród, warto wiedzieć, kiedy i jak ją sadzić, oraz kiedy powinno się ją podcinać.

Lawenda jest niezwykle popularną rośliną ogrodową, która coraz częściej pojawia się również w donicach na balkonach i tarasach. Ten wiecznie zielony krzew nie tylko zachwyca swoimi fioletowymi kwiatami, ale również kusi swoją przyjemną wonią. Jak sadzić i podcinać lawendę?

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić lawendę do gruntu i doniczek? Sprawdzamy idealne terminy

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób uprawy, warto znać odpowiednie terminy, żeby nasza lawenda dobrze rosła i nie została zniszczona przez przymrozki. Lawendę można sadzić wiosną, od początku kwietnia i jesienią, od września do początku października. W tym czasie na pewno dobrze się przyjmie. Sytuacja wygląda bardzo podobnie, kiedy chcemy przesadzić lub rozsadzić roślinę - te czynności wykonuje się w podobnych terminach. Warto również wiedzieć, jak gęsto powinno się sadzić lawendę, odstęp między nimi, powinien wynosić przynajmniej 40 centymetrów. Na samym początku warto dostarczać jej substancje odżywcze w postaci nawozów. Jesienią dobrze jest zabezpieczyć dół rośliny suchymi liśćmi lub słomą.  

Kiedy przycinać lawendę? Kilka porad

Lawenda powinna być podcinana dwa razy do roku. Istnieją trzy możliwe terminy, na dokonanie tych cięć:

  • Wczesna wiosna — od końcówki marca początku kwietnia. Ważny termin cięcia, by roślina zachowała pokrój i nie powstawały łyse gniazda.
  • Lato — okres od lipca do września, gdy zakwita lawenda. Podcina się wtedy przekwitające kwiatostany, co roślinę pobudza do ponownego kwitnięcia.
  • Początek jesieni — połowa września. Jest to zamienne cięcie z wiosennym. Sprzyja ono hartowaniu rośliny na zimę.

W trakcie zarówno wiosennego, jak i jesiennego cięcia pozbywamy się młodych, niezdrewniałych pędów skracając je o połowę. Zdrewniałych gałązek nie tniemy, ponieważ zadrzewiają się bardzo słabo i wolno. Musimy pamiętać o odpowiedniej wielkości cięcia, gdyż jeśli przytniemy zbyt mało, krzew może być bardziej podatny na choroby. Latem pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów, powinniśmy ściąć wszystkie łodygi, wraz z bezlistnymi, starając się utrzymywać kształt kuli.

Więcej o: