Kiedy sadzić lawendę? Pielęgnuj ją w ten sposób, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami już latem

Czy lawenda jest wieloletnia? Jeśli odpowiednio o nią dbamy, będzie z nami przez długie lata. Ta roślina bardzo mocno kwitnie i przyjemni pachnie. Aby ozdabiała nasz ogród, warto wiedzieć, kiedy i jak ją sadzić, oraz kiedy powinno się ją podcinać.

Lawenda jest niezwykle popularną rośliną ogrodową, która coraz częściej pojawia się również w donicach na balkonach i tarasach. Ten wiecznie zielony krzew nie tylko zachwyca swoimi fioletowymi kwiatami, ale również kusi swoją przyjemną wonią. Jak sadzić i podcinać lawendę?

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić lawendę do gruntu i doniczek? Sprawdzamy idealne terminy

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób uprawy, warto znać odpowiednie terminy, żeby nasza lawenda dobrze rosła i nie została zniszczona przez przymrozki. Lawendę można sadzić wiosną, od początku kwietnia i jesienią, od września do początku października. W tym czasie na pewno dobrze się przyjmie. Sytuacja wygląda bardzo podobnie, kiedy chcemy przesadzić lub rozsadzić roślinę - te czynności wykonuje się w podobnych terminach. Warto również wiedzieć, jak gęsto powinno się sadzić lawendę, odstęp między nimi, powinien wynosić przynajmniej 40 centymetrów. Na samym początku warto dostarczać jej substancje odżywcze w postaci nawozów. Jesienią dobrze jest zabezpieczyć dół rośliny suchymi liśćmi lub słomą.  

Azalia doniczkowaAzalia w doniczce, czy na pniu? Zasady pielęgnacji rośliny mogą zaskoczyć

Kiedy przycinać lawendę? Kilka porad

Lawenda powinna być podcinana dwa razy do roku. Istnieją trzy możliwe terminy, na dokonanie tych cięć:

  • Wczesna wiosna — od końcówki marca początku kwietnia. Ważny termin cięcia, by roślina zachowała pokrój i nie powstawały łyse gniazda.
  • Lato — okres od lipca do września, gdy zakwita lawenda. Podcina się wtedy przekwitające kwiatostany, co roślinę pobudza do ponownego kwitnięcia.
  • Początek jesieni — połowa września. Jest to zamienne cięcie z wiosennym. Sprzyja ono hartowaniu rośliny na zimę.

W trakcie zarówno wiosennego, jak i jesiennego cięcia pozbywamy się młodych, niezdrewniałych pędów skracając je o połowę. Zdrewniałych gałązek nie tniemy, ponieważ zadrzewiają się bardzo słabo i wolno. Musimy pamiętać o odpowiedniej wielkości cięcia, gdyż jeśli przytniemy zbyt mało, krzew może być bardziej podatny na choroby. Latem pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów, powinniśmy ściąć wszystkie łodygi, wraz z bezlistnymi, starając się utrzymywać kształt kuli.

banksy obrazyTeraz możesz mieć obraz Banksy'ego u siebie w domu. A cena?

Więcej o: