Jak odstraszyć nornice? Wystarczy mieszanka z dwóch składników, a gryzonie nie zbliżą się do ogrodu

Jak pozbyć się nornic z posesji? Te niepozorne gryzonie potrafią wyrządzić w ogrodzie wiele szkód. Podgryzają rośliny i zostawiają dziury w ziemi, tym samym niszcząc trawnik. Jak wykurzyć je z ogrodu? Wystarczy poznać humanitarne sposoby na ich odstraszenie.

Nornica to drobny gryzoń z rodziny chomikowatych. Jest niewielkich rozmiarów, ma brązowoszare futerko i długi ogon. Choć wygląda niepozornie, potrafi narobić wiele szkód. Nornice kopią tunele pod powierzchnią ziemi, zwykle w lasach i łąkach, jednak czasami docierają także do naszych ogrodów. Jak się ich stamtąd pozbyć? Sprawdź, jak w humanitarny sposób odstraszyć nornice.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po czym poznać, że w ogrodzie są nornice? To powinno cię zaniepokoić

Obecność nornicy w ogrodzie zostanie szybko zauważona. Gryzonie kopią tunele, z których wychodzą w różnych miejscach. Nie wyglądają jak kopce kreta, ale jak dziury w ziemi. Chowają się w nich w poszukiwaniu ciepła. Kolejną oznaką, że nornice przedarły się na teren naszej posesji, są zniszczone uprawy. Te zwierzęta żywią się liśćmi, nasionami i kłączami, dlatego rośliny w ogrodzie będą nadgryzione i wyschnięte. Z tego powodu lepiej nie czekać z wypłoszeniem tych gryzoni. W sklepach z pewnością znajdziemy różne pułapki lub trutki, ale lepiej zrezygnować z ich zakupu. Są one silnie toksyczne, przez co zwierzę umiera w bolesny sposób, a dodatkowo stanowi to zagrożenie dla naszych domowych pupili. Lepiej sięgnąć po domowe, humanitarne sposoby.

Jak odstraszyć nornice? W ten sposób pozbędziesz się ich na dobre

Nornice mają bardzo wrażliwy węch i są czułe na ostre zapachy. Z tego powodu warto zasadzić w ogrodzie rośliny o  intensywnym zapachu, których nornice nie znoszą. Jest to np. wilczomlecz, korona cesarska czy mięta. Dodatkowo do dziury, którą wykopała nornica, można włożyć laskę cynamonu lub główkę czosnku. To z pewnością przepędzi gryzonia z tego miejsca. Innym prostym sposobem jest domowy oprysk z naparu kawowego. Wystarczy zalać fusy wodą, a następnie przelać całość do butelki z atomizerem. Spryskaj swoje rośliny ogrodowe taką mieszanką, a nornice się do nich nie zbliżą. Dodatkowo będzie to świetna odżywka, która wzmocni sadzonki.

Więcej o: