Twój zamiokulkas zamiolistny marnieje? Przygotuj ten banalnie prosty nawóz, a roślina będzie zachwycać

Kwiat zamiokulkas żółknie? Choć z pozoru jest prosty w uprawie i polecany osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, może czasem sprawiać problemy. Istnieje jednak prosty i skuteczny nawóz, dzięki, któremu żółte liście tej rośliny staną się tylko wspomnieniem.

Zamiokulkas jest piękną i bardzo elegancką rośliną doniczkową, a co najlepsze nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Sprawdzi się dla osób, które są zapominalskie, zapracowane oraz dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, zacznie nawet wypuszczać pąki kwiatowe. Jak go pielęgnować?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować kwiat zamiokulkas? Kilka prostych zasad

Zamiokulkas zamolisty nie przepada za zimnem i przeciągami, jeśli więc planujemy zakupić go zimą lub wczesną wiosną, powinniśmy upewnić się, że będzie on odpowiednio chroniony przed zimnem w czasie transportu. Warto wtedy zaopatrzyć się w papier lub karton, aby go okryć. Najlepszym dla niego stanowiskiem będzie miejsce w półcieniu. Jednak kiedy jego liście zaczną tracić kolor, a pędy będą wyciągać się w stronę światła, oznacza to, że roślinie jest zbyt ciemno i trzeba przestawić ją w jaśniejsze miejsce. Kolejnym ważnym punktem jest podlewanie. Zamiokulkas bardzo źle reaguje na przelanie, ponieważ jego korzenie mogą zacząć gnić. Tę roślinę można podlewać tylko raz w miesiącu. Nie jest specjalnie wymagająca, jeśli chodzi o składniki odżywcze, więc nawożenie go raz na miesiąc będzie wystarczające. Ta roślina woli jałowe podłoże, które będzie dobrze przepuszczalne z warstwą drenażową.

Domowy nawóz do zamiokulkasa. Dzięki temu będzie pięknie i bujnie rósł

Jeśli chcemy wykonać domowy nawóz do naszej rośliny, świetnie sprawdzi się soczewica. Ta roślina strączkowa ma bardzo dużo składników odżywczych, które wspomagają roślinę w jej rozwoju. Dzięki niej może nawet wypuścić nowe pąki kwiatowe. Wystarczy przygotowany odpowiednio nawóz. Jak go wykonać?

  • W garnku zagotowujemy litr wody.
  • Odstawiamy, aż woda delikatnie przestygnie.
  • Kiedy woda osiągnie temperaturę pokojową, dodajemy do niej trzy łyżki soczewicy.
  • Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na cztery godziny.
  • Następnie odcedzamy płyn od soczewicy i przelewamy go do zamykanego pojemnika.

Tak przygotowanym nawozem możemy podlewać naszą roślinę raz w miesiącu. Sprawi to, że będzie rosła bujnie i pięknie.

Więcej o: